İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 13:37 Bu haber 1262 kez okundu
 
İdil'in ailesi: Kızımız öldü, sorumlular terfi etti
Ölümünün ikinci yıldönümünde Yoğurtçu Parkı'nda düzenlenen anma programına anne Dere'nin annesi Nesrin Aslan, babası Berdan Dere, arkadaşları ve Kadıköylüler katıldı. Programda aile adına Damla Özdemir, avukatı Murat Özveri, HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Kent Dayanışmasından Üzeyir Uludağ ve son olarak babası Berdan Dere birer konuşma yaptılar.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
İdil'in ailesi: Kızımız öldü, sorumlular terfi etti

Kadıköy Yoğurtçu Parkı'ndaki yürüyüş yolunda, 12 Mayıs 2016'da,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin yakınları, ölümünün ikinci yılında parkta biraraya geldi ve adalet istedi.

 

 

Basın açıklamasını tiyatro oyuncusu Damla Özen okudu

 

İdil'i ezen şoförün, cenaze yerdeyken serbest  bırakıldığına dikkat çekilen basın açıklamasında, olayda sorumululukları bulunan 3 müdürün de İBB başkanınca terfi ettirildiği anımsatıldı. 

“Yaşadığımız şehir katilimiz olmasın artık” denilen açıklamada, 2016’dan bugüne kadar hafriyat kamyonu ve beton mikserlerinin sadece İstanbul’da 58 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

 

 

Programda Şule İdil Dere'nin ailesi adına Damla Özdemir, avukatı Murat Özveri, HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Kent dayanışmasından Üzeyir Uludağ ve son olarak babası Berdan Dere birer konuşma yaptılar. 

 

Kadıköy Kent Dayanışması adına açıklama yapan Üzeyir Uludağ, Dere'nin ölümünden sorumlu olan yetkililerin cezalandırılması gerektiğini vurgulayarak, "Başta Şule İdil Dere olmak üzere tüm hafriyat kamyonu terörü kurbanları kentsel dönüşüm yağmalama projelerinin bir sonucudur. Mühendislik ve iş güvenliği kurallarına uyulmaması sonucu canlarımızı yitirdik. Doğa ve kent suçları için adalet istiyoruz'' dedi.

Şule İdil Dere'nin babası Berdan Dere de kızının ölümünün ardından iki yıl geçtiğini ifade ederek, "Kaybedilen canlar yerine getirilemez ama bunların her biriyle uğraşarak, mücadele ederek ölümleri önleyebiliriz. Onun için biz hem İdil'in anısı hem de İdil'den sonra kaybettiklerimiz için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu mücadelemize destek verdiğiniz, bu anmada yanımızda olduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim" dedi.

 

Şule İdil Dere'nin ailesi yazılı bir açıklama ile teşekkür etti: 

"Bugün bize katılan, sözünü esirgemeyen, yanımızda duran, güç veren dostlara... 

Acımızı acılarına katıp bizi yalnız bırakmayan ailelere... 

Bize katılamayıp yüreği İdil'le atan Kadıköylülere, İstanbullulara... 

Türkiye'nin her kentinden, dünyanın bir ucundan adalet arayışımıza imzasıyla destek veren, sosyal medyada sesimize ses katan, yüreği İdil için-İdiller için atan duyarlı insanlara...

Basın emekçilerine... 

İdil'i unutmayan, unutturmayan, iki yıldır tüm çalışmalarımıza yüreğini koyan adlarını sayamayacağımız kadar çok güzel insana...

Teşekkür ederiz."

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: İdil'in, ailesi:, Kızımız, öldü,, sorumlular, terfi, etti,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');