İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Güvenceli Çalışmak ve Emekli Olmak Hakkımız...
Güvenceli Çalışmak ve Emekli Olmak Hakkımız...
13 Milletvekili'nin Daha Fezlekesi TBMM Gönderildi.
13 Milletvekili'nin Daha Fezlekesi TBMM Gönderildi.
Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 16:13 Bu haber 692 kez okundu
 
İmamoğlu : Çiftçilerimiz için de her şey çok güzel oldu.
3.5 milyon fide dağıttık, Üretimlerinin her aşamasında yanlarında olduk, Şimdi ilk mahsülleri topluyoruz. #BirlikteBaşardık
- Haberi
İmamoğlu : Çiftçilerimiz için de her şey çok güzel oldu.

Günde 60 ton sebze üretmelerine rağmen para kazanamamaktan yakınan köylüler doğrudan satışla üreticinin kâr edebileceğini söylüyor.

 

Açıklanan projeye köylüler de umutla bakıyor. Köy Muhtarı Ali İhsan Hünük, “İmamoğlu’yla köyümüzde tarımı nasıl geliştirebiliriz, neler yapılabilir bunları konuştuk. Köyümüzde yaşayanların tamamına yakını çiftçilik yapıyor. Seralarda, yazın, salatalık, domates, biber, patlıcan kışın ise, yeşil soğan, kıvırcık, lahana gibi sebzeleri üretiyoruz. İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki hallere günlük 60 ton ürün gönderiliyor” dedi.

Her türlü mahsulün köylerinde yetiştiğini belirten Göçbeyli Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkanı Salim Dilemek de şunları söyledi: “İmamoğlu’na sorunları anlattık. O da belli sorunların giderileceğini söyledi. Seracılık geriliyor. 15-20 yıl öncesine kadar burada 5 bin sera vardı, şimdi 3 bin tane sera var. 15-20 yıl önce 30 kuruş olan salatalık, bu yıl da 30 kuruş. Aracılar alıyor pazarlarda 3-4 liraya satıyor. Bu işten köylü değil, aracı kazanıyor.”

 
 
 

Üretici İsmet Aydın, “Sebze Antalya’dan buraya gelene kadar macun oluyor. Biz günlük topladığımız taze sebzeyi İstanbulluyla buluşturuyoruz. Ürünlerimizi satabilmek için İstanbul’daki pazarlardan yer istedik” dedi.

‘Örnek köy olacak’

Köylülerden Yasemin Bürce de, “İmamoğlu hazırladıkları projeyle, köylülerin yemek pişirip satabileceği, gelen misafirler ağırlayabileceği, otoparkın olacağı, ürünlerimizi satabileceğimiz yerlerin olduğu, seraların düzenlenmesi ve derenin temizlenmesiyle örnek bir köy olacağını söyledi. Projenin önümüzdeki yıl baharda biteceğini belirtti” diye konuştu. Yeterli desteği alamadıklarını belirten Sevgi Bilir de şunları söyledi: “Hiçbir yerden destek alamıyoruz. Köyümüze hafta sonları dışarıdan gezmeye çok gelen oluyor. Fakat misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz, bir çay ikram edebileceğimiz bir yer yok. İmamoğlu, bu sorunları çözeceğini söyledi.”

 

 

HABER VİDEO ALTTA İZLEYEBİLİRSİNİZ

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: İmamoğlu, :, Çiftçilerimiz, için, de, her, şey, çok, güzel, oldu.,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı