İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 09:46 Bu haber 1074 kez okundu
 
İnsanlığa giden mektup, Sandalcı
Türk bilim insanı, gazeteci, yazar Emil Galip Sandalcı, darbe dönemlerinde tutuklanmış, işkence görmüş ve 10 Mart 1993'te aramızdan ayrılmıştı.
Ekonomi- Politik Haberi
İnsanlığa giden mektup, Sandalcı

 

Emil Galip Sandalcı (d. 1922, İstanbul - ö. 10 Mart 1993, İstanbul), Türk bilim insanı, gazeteci, yazar.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 'nin bitiren Sandalcı, Michigan Üniversitesi ' nin master, Harvard Üniversitesi 'nde tarih, sosyoloji, antropoloji bilimleri üzerine çalışmalar yaptı. 1955’de gazeteciliğe başladı,bir çok gazetede makale yazdı. TRT Yönetim Kurulu üyeliği, 1960-1962 arasında İstanbul Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği, 1961-1963 arası Basın Şeref Divanı üyeliği, 1978-1986 arasındaTürkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

1971 yılında 12 Mart 1971 Muhtırası ile  TRT’de çalışırken yakalandı "Yıldırım Bölge Erkekler Koğuşu" na kondu. Tutukluyken çok işkence gördü.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmemesi için imza kampanyası başlatan Sandalcı, Erdal Öz ve Altan Öymen  gözaltına alındı. Bulgaristan'a uçak kaçırmakla suçlandılar.

12 Eylül Darbesi' nde kapatılıncaya kadar Demokrat gazetesinde köşe yazısı yazdı. 1981 ve 1983 yıllarında birer kez tutuklandı, "Aydınlar Dilekçesi" davasında yargılandı. Emil Galip Sandalcı, İnsan Hakları Derneği , Türk - Yunan Dostluk Derneği , Helsinki Yurttaşlar Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ile İnsan Hakları Vakfı , Toplumsal Araştırmalar, Kültür ve Sanat İçin Vakıf gibi vakıfların kurucularındandır.

Cemal Süreya onun için, "Emil Galip Sandalcı, insanlığa giden bir mektuptur" demiştir.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: İnsanlığa, giden, mektup,, Sandalcı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');