İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 16:31 Bu haber 557 kez okundu
 
İspanya Seçimlerini Sosyalistler Kazandı
İspanya'da seçimleri Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) kazandı, ancak ülkeyi yönetecek meclisteki çoğunluğu elde edemedi.
Ekonomi- Politik Haberi
İspanya Seçimlerini Sosyalistler Kazandı

Seçimlerden birinci parti çıkan ancak meclis çoğunluğunu elde edemeyen Sosyalist İşçi Partisinin lideri ve Başbakan Pedro Sanchez, yaptığı balkon konuşmasında koalisyon için açık kapı bıraktı.

İspanya'daki erken genel seçimleri, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidarda olan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) kazansa da tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemedi.

Ülkede son 4 yılda 3. kez yapılan genel seçimlerin sonuçlarında ne sol ne de sağ blok gelecek 4 yılda ülkeyi yönetecek çoğunluğu yakalayamadı. 


İspanya İçişleri Bakanlığı tarafından, açılan sandıkların yüzde 97'sine göre verilen resmi sonuçlarda 350 sandalyeli mecliste PSOE 122 milletvekiline sahip olarak, 11 yıl aradan sonra ülkede birinci siyasi parti oldu. Mevcut durumda azınlık hükümetiyle iktidarda olan PSOE, 2016 yılında 85 olan milletvekili sayısını yüzde 45'ten fazla artırdı. 

UNİDAS PODEMOS "SOL KOALİSYON" İSTEDİ

 

Seçimlerde 42 milletvekili çıkaran, aşırı sol görüşlü Unidas Podemos lideri Pablo Iglesias da, Başbakan ve PSOE lideri Pedro Sanchez'e telefonla tebrik ettiğini söyledi.

Unidas Podemos'un, Haziran 2018'de kurulan PSOE'nin azınlık hükümetine dışarıdan destek verdiğini hatırlatan Iglesias, bu sefer koalisyon hükümeti istediklerini ifade etti.

Iglesias, "Bu seçimlerin en önemli sonucu, iki partiden oluşan sol blok, 3 siyasi partiden olan sağ bloğu geçmiştir. Daha iyi bir sonuç hoşumuza giderdi ama hedefimizi gerçekleştirecek bir sol hükümet için bu sonuç yeterli. Şimdi aşırı sağ ile sağı frenlemek ve bir sol hükümet için çalışacağız. Bizim arzumuz sol koalisyonda çalışmaktır. " dedi.

 

RİVERA'YA GÖRE SANCHEZ VE IGLESİAS HÜKÜMETİ KURMAK İÇİN ANLAŞTI

 

Bu arada Vatandaşlar Partisi lideri Albert Rivera da partililere hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti kurmak için Sanchez ve Iglesias'ın anlaştığını öne sürerek, partisinin muhalefette kalacağını kaydetti.

Ülkede son yapılan 2016 seçimlerinde 32 olan milletvekili sayısını 57'ye çıkardıklarını vurgulayan Rivera, "Bugün kötü bir haber var. Sanchez ve Iglesias bağımsızlık yanlılarıyla birlikte hükümet kuracaklar. Ama aynı zamanda iyi de bir haber var. Bu da anayasa yanlılarını birleştiren Vatandaşlar Partisinin, kazanan ve geleceğe dönük projesidir." görüşünü dile getirdi.

 

 

MECLİS VE SENATO'DAKİ SANDALYE DAĞILIMI

 

350 sandalyeli Meclis'teki dağılım şöyle oluştu:

"Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) 123, sağ görüşlü Halk Partisi (PP) 66, liberal sağdan Vatandaşlar (C's) Partisi 57, aşırı sol görüşlü Unidas Podemos 42, aşırı sol görüşlü Vox 24, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 15, Katalonya için Birlik (Junts) 7, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 6 ve ülkedeki diğer özerk yönetimlerde faaliyet gösteren küçük siyasi partilerden EH Bildu 4, Navarra (NA+) 2, Kanarya Koalisyonu (CC) 2, Compromis 1, Kantabria Bölgeci Parti (PRC) 1."

Açılan sandıkların yüzde 95'ine göre, 208 sandalyeli Senato'nun dağılımı ise "PSOE 122, PP 55, ERC 10, PNV 9, C's 3, NA+ 3, Junts 2, EH Bildu 1, CC 1, Gomera Sosyalist Grubu (ASG) 1, Melilla için Koalisyon (CpM) 1." şeklinde oldu.


 

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Fevzi Işık
Etiketler: İspanya, Seçimlerini, Sosyalistler, Kazandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');