İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 11:28 Bu haber 6874 kez okundu
 
İstanbul'da 1 Mayıs Coşkusu
İstanbul'da 1 Mayıs mitinginin yapılacağı Bakırköy Pazar Alanı'na 3 koldan gelen gruplar alanı doldurdu. Taksim çevresinde 127 kişi gözaltına alındı. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda sendika, parti ve STK temsilcisi katıldı.
Ekonomi- Politik Haberi
İstanbul'da 1 Mayıs Coşkusu

KONSERLER KISITLANDI

1 Mayıs kutlaması için Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden Şanlıurfa'ya giden giden işçilerden 5'inin kaza sonucu hayatını kaybetmesi üzerine İstanbul'daki kutlama programında yer alan konserler kısıtlandı.

 

Kutlamalara katılmak için gelenler nedeniyle İncirli'deki metrobüs durağında, sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşandı. 


Kutlamalara katılmak isteyen sendikaların üyeleri ve vatandaşlar, alana girişte ve buraya açılan sokaklarda güvenlik aramasından geçirildi.

 

Bakırköy Adliyesi önündeki Halk Pazarı alanında yapılacak kutlamalar için fonunda büyük bir ekran bulunan ve üzerinde "İş, adalet ve özgürlük için 1 Mayıs" ve "Memleket isteriz iş, adalet, özgürlük olsun" yazan dev platform kuruldu.

 

Binlerce kişinin katıldığı miting; EYT, KHK'lar ile işten çıkarılanlar, kıdem tazminatı, zorunlu BES uygulamasına dikkati çeken temayla düzenlendi. 

Öte yandan, canlı yayın yapan televizyon kanalları için de miting alanında ayrı bir platform kuruldu.

Alanda bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasını eleştirdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanı Aysun Gezen ise emekten, barıştan, demokrasiden, laiklikten yana olanların ittifakını kuracaklarını söyledi.

Beşiktaş’ın Çarşı Grubu da’ Beşiktaş halktır’ diyerek miting alanına giriş yaptı.

 

1 Mayıs’ta iş cinayetleri de protesto edildi. Adalet arayan işçi aileleri, ‘Çalışırken ölmek istemiyoruz’ sloganıyla 1 Mayıs meydanındaki yerini aldılar.
 

KESK kortejine KHK protestosu damga vurdu. KESK üyeleri “KHK’ler gidecek biz kalacağız” sloganını haykırdı.

 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, açık hava

Antikapitalist Müslümanlar grubu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları dolayısıyla Saraçhane Parkı’na yürüdü. Fatih Camisi avlusunda toplanan gruptakiler, hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Daha sonra ellerindeki, “Mülk Allah’ındır”, “İnsan İçin Emeğinden Başkası Yoktur”, “Adalet, Eşitlik, Özgürlük”, “Kadın Özgürleşirse Toplum Özgürleşir”, “Devletin Dini Adalet, Mezhebi Eşitlik, Meşrebi Özgürlüktür” yazılı dövizler ile Saraçhane parkına yürüyen grup, “Allah, Ekmek, Özgürlük” ve “Mülk Allah’ın, Emek İşçinin, Kahrolsun Küresel Kapitalizm” sloganları attı. Konuşmanın ardından gruptakiler, kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı alanına hareket etti.

Basın çalışanları da pankartları ile miting alanındaydı.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, Nurgül Paçaro dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

Gruplar sabahın erken saatlerinde İncirli yan yollarda toplanmaya başladı. Yoğunluk ve çok sayıda arama noktası nedeniyle kortejlerin Bakırköy alanına girişi saat 15.00'e kadar sürdü.

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: İstanbul'da, 1, Mayıs, Coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı