İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
04 Nisan 2018 - Çarşamba 17:34 Bu haber 3696 kez okundu
 
Kadro vereceklerdi, işten atıyorlar
Kadıköy Belediyesi önünde bir araya gelen işçiler taşerona kadro düzenlemesi adı altında çıkarılan 696 sayılı KHK nedeniyle işsiz kalan arkadaşlarına sahip çıktı.
Ekonomi- Politik Haberi
Kadro vereceklerdi, işten atıyorlar

Basın açıklamasını yapan  Genel-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Sait Tanyeri, DİSK ve Genel-İş Sendikası olarak on yıllardır taşeron köleliğinin kaldırılması ve tüm taşeron işçilere ayrımsız, şartsız kadro verilmesi için mücadelelerini anlattıktan sonra şunları söyledi:

“2 Nisan tarihi itibariyle tüm işçilerin geçiş süreci beklenirken son iki haftadır işçilerin 'güvenlik soruşturması' sonuçları bir çok kamu kurumuna gönderilmeye başlandı. Siyasi iktidardan farklı düşünen ve bu düşüncesini dile getiren, ailesinde veya akrabalarında iktidar tarafından 'sakıncalı' bulunan binlerce işçi gerekçesi açıkça belirtilmeden sadece 'geçişiniz uygun bulunmamıştır' yazısı ile işten atılmaktadır. Aralık ayında Cumhurbaşkanı ve hükümetin 'Herkese kadro veriyoruz' diyerek duyurduğu 696 sayılı KHK 'kadro' müjdesi yerine tam bir işçi kıyımına dönüşmüştür.” 

 

 

HER DÜZENLEME YENİ MAĞDURLAR YARATTI

 

696 sayılı KHK'nin hukuki açıdan tam bir facia olduğuna ve içinde bir çok yasal boşluk barındırdığına dikkat çeken Tanyeri, “On binlerce işçinin mağdur olması nedeniyle yükselen tepkiler üzerine Çalışma Bakanlığı bazı düzenlemeler yapmış ancak yapılan her düzenleme başka mağdurlar yaratmıştır. En son eski hükümlülerin geçişlerinin yapılması kamu kurumlarının inisiyatifine bırakılırken, belediyeler bu düzenlemenin dışında bırakılmıştır. Hükümetin yaptığı düzenlemelerde özellikle belediye işçilerini ayrımcılığa uğratması, kapsam dışında bırakması açıkça ayrımcılıktır” diye konuştu.

 

KIYIMA ORTAK OLMAYIN

 

“Tüm bu işçi kıyımına karşı biz taşeron işçilerine mücadeleden başka yol kalmamaktadır” diyen Tanyeri şöyle devam etti:
“Buradan özelikle belediye yönetimlerine sesleniyoruz. Bu işçi kıyımına ortak olmamak elinizde. İnisiyatif kullanarak tüm işçi arkadaşlarımızı geçişlerini yapabilirsiniz. Eğer ki bu inisiyatifi kullanmayıp bu işçi kıyımına siz de ortak oluyorsanız biz taşeron işçiler için yasayı çıkaranlardan farkınız yoktur. Bu kıyıma karşı verilecek mücadelede hükümetle birlikte bizi işten atan size karşı da duracağımızı buradan bir kez daha vurguluyoruz.”

Ülkenin doğusundan batısına KHK’ler, kayyumlar eliyle kıyıma uğrayanlar için tüm işçilerin birlik olma zamanı olduğunu söyleyen Tanyeri, “Şimdi ayağa kalkma zamanıdır, yarın bizim için geç olacak. Bu saldırılara karşı, işçi kıyımlarına sesimizi çıkarmadığımız, sustuğumuz her gün sıra tüm işçilere gelecek” diye konuştu.

"Zafer Direnen Emekçinin Olacak!", "Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!" sloganları arasında konuşan Tanyeri, taşeron işçilere ayrımsız, şartsız, kadro verilene kadar ve işten atılan işçiler iş başı yapana kadar mücadelelerini sürdürecekleri sözünü verdi. 

 

 

 

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Kadro, vereceklerdi,, işten, atıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');