İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 12:55 Bu haber 2322 kez okundu
 
Karayolları Arazi Davasında İlk Raunt Maltepelilerin
İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Küçükyalı Karayolları Arazisi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın planını iptal etti.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Karayolları Arazi Davasında İlk Raunt Maltepelilerin

İstanbul Küçükyalı’da bulunan Karayollarına ait arazi, 2014 yılında TOKİ’ye devredildi. Ardından ise bölgenin son yeşil alanı olarak bilinen arazi özelleştirme yoluyla satışa çıkarıldı. 6 Haziran 2016 tarihinde yapılan ihaleyi, 3 milyar 635 milyon 715 bin TL teklif veren Tahincioğlu Gayrimenkul firması kazandı. 114 bin 239 metrekarelik Karayolları arazisinde konut ve işyerleri yapmak isteyen Tahincioğlu’nun bu talebine karşı bölge halkı ise alanın yeşil alan ve kamunun kullanımında kalmasını istiyordu. Halkın talebi doğrultusunda arazi için yeşil alan ve sosyal donatı alanları projesi hazırlayan Maltepe Belediyesi, bu projeyi TOKİ’ye iletti. Ancak sonuçta Tahincioğlu’nun dediği oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı plana göre arazinin planı ‘Konut+ Ticaret Alanı’ olarak düzenlendi.

‘BELEDİYE BAŞKANI KILIÇ, BOTANİK PARKI YAPILMASINI İSTEDİ’

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç,  atıl durumda bekleyen Karayolları arazisinin bir an önce halka açılması, bölgenin yeşil alan olarak tasarlanıp Botanik Parkı yapılması için girişimlerde bulundu. Ali Kılıç, arazinin mülkiyet sahibi TOKİ ile görüşmeler yaparak,  projeler hazırladı.

BAKANLIK PLANI ‘KONUT VE TİCARET ALANI’ OLARAK DEĞİŞTİRDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planı Konut + Ticaret alanı olarak değiştirildi. Maltepe Belediyesi’nin 20.04.2016-20.05.2016 tarihleri arasında askıya çıkan plana yaptığı itiraz reddedildi. İlçe belediyesinin hakkı olan alanlar İBB’ye ait gösterildi ve plan; Konut + Ticaret alanı olarak ihale edildi.

‘BELEDİYE PLANA DAVA AÇTI

Maltepe Belediyesi, tüm görmezden gelmelere, yok saymalara rağmen konuyu yargıya taşıdı. 

Başkan dahil 6 üyeden oluşan İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Maltepelilerin yeşil alan talebini dikkate alarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı  ‘Konut+ Ticaret Alanı’  planını iptal etti.

 

 

2016 Mayısında; Diren Çınar, Maltepe Forum ve Altıntepe İçin Düşünceden Eyleme Platformu bileşenleri Ataşehir TOKİ önüne gelerek yaşam alanlarının ranta açılmasını protesto etmişti.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Karayolları, Arazi, Davasında, İlk, Raunt, Maltepelilerin,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');