İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 14:16 Bu haber 1448 kez okundu
 
Karayolları arazisi için basın açıklaması
Diren Çınar Platformu, Maltepe E-5 üzerindeki karayolları arazisinin özelleştirilmesine ve imara açılmasına karşı açılan davada, basın açıklaması yaptı. Eyleme çok sayıda parti ve dernek de destek verdi.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Karayolları arazisi için basın açıklaması

 

Basın açıklamasını Diren Çınar Platformu adına Prof.Dr.Lale Afrasyap yaparken, Platform adına Hüseyin Ayvataş, CHP ve Vatan Partisi İlçe Başkanları da kısa birer konuşma yaptı. 

Diren Çınar Platformunun eylemine, CHP, Vatan Partisi ,ADD ,CKD ,Çevre gönüllüleri, Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD), Çınar ve  İdealtepe Mahalle muhtarları, Maltepe Belediyesi CHP'li  meclis üyeleri de destek verdi. 

 

Açıklamada: özetle şu görüşler dile getirildi: 

 

Diren Çınar Plarformu olarak Küçükyalı karayolları arazisinin özelleştirilerek imara açılmasına karşı başından beri yaptığımız hukuksal mücadelemizde İstanbul Valiliğinin ‘’Çevresel Etki Değerlendirme Raporuna gerek yoktur ‘’kararına karşı açtığımız iptal davasında 9. İdare mahkemesinin keşif ve bilirkişi kararı için tayin ettiği bugün yapacağımız değerlendirme için  bir araya geldik. 

 

Görevi  temiz ve yaşanabilir, insana ve yaşam hakkına saygılı sağlıklı çevre politikalari üretmek ve uygulanmasını sağlamak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , İstanbul’da deprem toplanma alanlarını TOKİ aracılığı ile imara açarak kamu yararı ile bağdaşmayan AVM ve Rezidanslar yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda 132 dönümlük karayolları arazisinin özelleştirilerek imara açılmasına karşı açtığımız iptal davasında idare mahkeme muracaatımızı haklı bularak ‘’ Maltepe halkına yararı yoktur ‘’ gerekçesiyle imar planı değişikliklerini iptal etmiştir. 

 

İmar planı değişikliğinin iptali davalarımız devam ederken yapılan ihaleyi kazanan Tahincioğlu İnşaatIn idareye sunduğu Nidapark Küçükyalı Projesi  hakkında İstanbul Valiliği 6 Aralık 2016 da ‘’Çevresel Etki Değerlendirmesi’ne gerek yoktur   raporu vermiştir.  Oysa Tahincioğlu İnşaat tarafından projede yapılması planlanan brüt inşaat alanı ortalama 641 bin m2 olup, bu alan imar değişikliğini iptalini kazandığımız planda 129 bin  metrekare olarak gösterilmiştir. Arada 5 katı oranında fark vardır. 

 

Halen hukuk yok sayılarak inşaatın ve satış işlemlerinin devam ettiği bu alanda , çalışmalarda kullanılan dinamitler çevre halkının ev ve arabalarında maddi hasarlara yol açmakta , mahalle sakinlerinin yaşam güvenliği ve kalitesini yok etmektedir. İnşaatın yapılması için arazi içinde bulunan yüzlerce ağaç kesilmiştir.

 

Bizler iki yıldır bu alanın yeşil alan ve olası bir depremde toplanma yeri olarak kalması için mücadele ediyoruz. Önünde bulunduğumuz karayolları arazisi Deprem Konseyi tarafından  2000 yılında Maltepe ilçesi için Afet Koordinasyon Merkezi ve Deprem   alanı olarak tescil edilmişti.

 

Dünya Sağlık Örgütü mahalle nufusunun tüm ihtiyaçlarını giderecek tarzda her mahalle için bir deprem toplanma alanı olmalıdır demektedir. Maltepe’de 18 mahalle var ama 18 deprem toplanma alanı yoktur.  

 

İnsanın en temel hakkı olan ‘’Yaşam Hakkı’’ için bizler sonuna kadar hukuk mücadelemize devam edeceğiz.. Bugün yapılan keşif le ilgili davamızı kazanacağımıza inanıyoruz.  Tekrar eden Plan Değişikliğine karşı yine iptal  davası  açacağız.

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Karayolları, arazisi, için, basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');