İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 15:42 Bu haber 1089 kez okundu
 
Kartallı karateci Armina, iki dalda da Türkiye Şampiyonu
Katıldığı birçok Uluslararası ve Türkiye içi turnuvada elde ettiği derecelerle dikkat çeken 11 yaşındaki milli sporcu Armina Erkan, Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Karate Şampiyonası’nda Kumite ve Kata dallarında altın madalya kazanarak Türkiye şampiyonu oldu.
Spor Haberi
Kartallı karateci Armina, iki dalda da Türkiye Şampiyonu

Türkiye Karate Federasyonu tarafından Milli Takıma davet edilen Armina Erkan, bir kez daha hem Türkiye’nin hem de Kartal’ın gururu oldu. 27-29 Nisan 2018 tarihinde Sırbistan’ın Belgrad şehrinde düzenlenen 23. Balkan Karate Şampiyonası’nda milli sporcu olarak ülkemizi temsil eden Armina Erkan, şampiyonanın ilk günü Kumite dalında Balkan 3.sü oldu ve bronz madalya aldı. Şampiyonanın ikinci gününde ise Kata dalında Balkan Şampiyonu oldu.

 

Babası Ercan Erkan’ın Milli Takım Antrenörü olarak maçlarını yönettiği Armina Erkan, geçen sene olduğu gibi bu yıl da, Türkiye’de ve Sırbistan’da her iki ayrı dalda madalya alan tek sporcu oldu. Armina Erkan, “Amacım, ileride Olimpiyatlarda yarışmak ve Kartal adına madalya kazanmak” dedi.

 

KATA NEDİR ?

Karatede kata tek kişinin 360 derecelik bir alan içerisinde kendisine gelen ataklara öncelikle müdafa sonra cevap verme şeklindeki hareketler silsilesidir. Katalar 16.-17. yüzyıldan bu yana gelen hareketlerdir, değiştirilemezler. Bugün Shotokan stilinde 26 çeşit kata mevcuttur.

 

KUMİTE NEDİR ? 

Kumite, katada öğrenilen savunma ve saldırı tekniklerinin pratik olarak uygulandığı bir eğitim metodudur. Katanın kumiteden daha önemli olduğu yadsınamaz. Kumitede aynı yaş ve kilo grubundan 2 sporcu karşılıklı puan almaya yarışır. 

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Kartallı, karateci, Armina,, iki, dalda, da, Türkiye, Şampiyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');