İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Tartışma, silahlı kavgaya döndü
Tartışma, silahlı kavgaya döndü
Haber Detayı
27 Mart 2018 - Salı 11:22 Bu haber 1640 kez okundu
 
Kartallılar, 'Eşekli Kütüphaneci'ye yürüdü
Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nden yürüyüşe geçen Kartallılar, “Eşekli Kütüphaneci” heykeline ulaştı. Burada yapılan törende kısa bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, hayatında okuduğu kitaplardan örnekler vererek, bazı kitapların çizgisini belirlediğini anlattı.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Kartallılar, 'Eşekli Kütüphaneci'ye yürüdü

54. Kütüphane Haftası dolayısıyla Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin ilki, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin önünden başlayan yürüyüş oldu. Kartal Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl açılan ve kütüphaneyi halkın ayağına götürme düşüncesi ile Ürgüp Seyyar Kütüphanesi’nin 7 katır ve 3 atı ile yöredeki 36 köye hizmet götüren Mustafa Güzelgöz’ü temsil eden Eşekli Kütüphaneci heykelinin önünde son bulan yürüyüşe Kartallıların yanı sıra kreş ve ilkokul öğrencileri de katıldı.

Yürüyüşte Kartallılar ile birlikte yürüyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e kreş öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Heykel önünde yapılan törende ilk konuşmayı Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı Aydın İleri yaptı. İleri, her mesleğin kahramanı olduğunu ve kütüphanecilik mesleğinin kahramanın da Mustafa Güzelgöz olduğunu belirterek, Türkiye’nin her yerinde Kütüphanecilik Haftası’nın kutlandığını ancak en şenlikli, en renkli kutlamaların Kartal’da yapıldığını söyledi. 

 

Törende daha sonra kürsüye çıkan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, kütüphanenin sadece bilgiye ulaşılan bir yer olmadığını, internetin zaten işin bu kısmında var olduğunu söyleyerek “ Kütüphane demek; arşiv demek, tarih demek, sosyoloji demek, felsefe demek..  Orta sonu bitirdiğim yıl  Hasan İzettin Dinamo’nun 8 ciltlik, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini anlattığı destansı eserini okudum. O kitabı okuduğum günden beri kendi çizgim,  Atatürk’ün yolunda  yürümeye devam ediyorum, edeceğim. Eşekli kütüphaneci köye bilgiyi götürdü, sevgiyi götürdü. Türkiye’de kütüphaneciliğin olmazsa olmazı, o önder insanın huzurunda ben de saygıyla eğiliyorum. Kitaptan uzak kalmayın. Kitapla kalın ” dedi.   

Konuyla ilgili diğer yazı: 

,http://marmaracagdas.com/yazar-esekle-gelen-aydinlik-1512.html

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Kartallılar,, 'Eşekli, Kütüphaneci'ye, yürüdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');