Yerel haberin kaynağı marmaracagdas.com İstanbul anadolu yakasından tüm haberler, diğer iller ve ülkelerden sosyal siyasal haberler...SOSYAL MEDYA: MARMARA CAGDAS GAZETESİ sanalbasin.com üyesidir İlan- Reklam- Haber: marmaracagdasgazetesi@gmail.com
Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 12:02 Bu haber 485 kez okundu
 
Kentsel Dönüşümle Gelen Tehlike: Asbest
Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması planlanan binlerce bina ‘kesin kanserojen’ olarak tanımlanan asbest içeriyor. Batı Moment Mühendislik bünyesinde çalışan deneyimli Asbest Söküm Uzmanları Onur Höbek ve Mert Kaya konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Yaşam- Çevre Haberi
Kentsel Dönüşümle Gelen Tehlike: Asbest

Gecekondusundan barakasına kadar her binada asbeste rastlanabiliyor. Yıkım öncesinde binalar uzman ekiplerce asbestten temizlenmediğinde işçiler ve çevredekiler ciddi boyutta asbeste maruz kalıyor.

 

Onur Höbek, Türkiye’de en çok çatı kaplama malzemelerinde asbeste rastlandığını kaydetti. Lifli bir mineral olan asbest ucuz olması, elektriği yalıtması, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere dayanıklılığı sebebiyle uçak, gemi ve otomobil sanayisi, inşaat sektörü, ses ve ısı izolasyonları gibi 3 binden fazla alanda kullanılabiliyor.

 

Kontrol altında tutulduğu sürece asbestin bir tehlikesi olmadığını belirten Höbek, söküm ve tozuma işlemi olduğunda tehlikenin başladığını aktardı. Özellikle kentsel dönüşüm süreci ve gemi söküm sektörüyle, çalışanlar ve halk sağlığı açısından bir tehdit oluşturması, konuyu sık sık kamuoyu gündemine taşıyor.

 

    

 

Yüzyılın icadı asbest, kanserden de öte bir hastalığa sebep oluyor

 

İnsan sağlığına zarar vermesi nedeniyle asbestin her türünün çıkarılması, işlenmesi, satılması, ithali ve kullanımı 2010 yılında Türkiye’de yasaklandı. Ancak daha önceki yıllarda yapılan binalarda asbestli malzemeler kullanılmış olup günümüzde gerçekleşen yıkımlarla açığa çıkıyor. Mezotelyoma hastalığına sebep olan asbest, özellikle sigara kullananlarda akciğer kanseri gelişimi riskini de 50-90 kat arttırıyor. Höbek, “Çok sağlam bir malzeme olduğu için vücuda girdiği zaman vücut bunu atamıyor. Akciğerlerimize takılıyor ve çıkmıyor. Asbest tozlarını soluyan herkesin 10-40 yıl arasında kanser olma oranı yüksek” dedi.

 

“Asbest ilk çıktığında yüzyılın icadıydı” diyen Mert Kaya, “Mikroskoplarda incelendiğinde kanserojen olduğu tespit edildi. Kanser deniliyor ama kanserden daha öte bir hastalığa sebep oluyor. Asbestin ortaya çıkardığı hastalığın bir tedavi süreci yok” diye ekledi. 

 

 

İstanbul’da 39 ilçeden sadece 7’sinde asbest denetimi

 

Kentsel dönüşümün yoğunlukta olduğu İstanbul’da yalnızca Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Tuzla, Beşiktaş, Şişli ve Bağcılar Belediyeleri yıkım öncesi asbest ve zararlı atıklardan temizlenme şartı getirdi. Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce Ocak, Şubat aylarında yıkımı yapılacak 65 binanın 8’inde asbeste rastlandı.

 

Asbestin insan sağlığına zararları daha önce de bilindiği halde ülkemizde yasaklanması ve kontrol altına alınması zaman aldı. “Türkiye’ye girişi esnasında Avrupa’da asbest yasaktı” diyen Höbek konuyla ilgili, “2015’ten önce tam anlamıyla bir kontrol yoktu, asbest kullanılıyor ve rastgele sökülüyordu. Şimdi de binalarda asbest kontrolü yapılmadan kentsel dönüşüm yapılıyor” dedi.

 

Müteahhitlerin halk sağlığını hiçe sayarak asbest raporu almaktan kaçınmasına değinen Kaya, “Bu konuda çok açık ve net bir yönetmelik var. Ancak bir yasanın denetimi yapılmadığı zaman yasanın ve yasaklayanın olması fayda etmiyor. Zaman ve maliyeti en aza indirmek isteyen işverenler, denetimsizlikten yararlanarak binaları yıkıyorlar veya asbesti kendileri bertaraf ediyorlar. Asbest söküm kurallarına göre hareket etmek aslında vicdani bir sorumluluk. Çünkü bunun ucunda bir hayat var. Keşke Türkiye genelinde bütün belediyeler asbest denetimi yapan belediyeleri örnek alsalar ve el birliği içinde asbest kontrolü yapsalar” şeklinde konuştu.

 

 

Vatandaş ve Bakanlık işbirliği yapmalı

 

Kaya, vatandaşların yıkılan binalarda asbest kontrolünün yapılıp yapılmadığını teyit etmek için Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlükleri’ne müracaat edebileceklerini söyledi. Asbest söküm uzmanları olarak yıkılan her binada herkesten bu duyarlılığı göstermelerini istedi.

 

Halkın bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Höbek ise, “Usulsüzce asbest sökülmesiyle ilgili bunun bilincine sahip olan vatandaş şikayet ederek dava açabiliyor. Bu işin doğru kontrolü aslında vatandaş–Bakanlık el ele olacak bir durum. Bakanlık üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek. Vatandaş da bilinçlendikçe bu gibi durumların önüne geçecek” dedi. Ayrıca Höbek, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkımında asbest kontrolü yapılmadığı yönünde vatandaşların savcılığa yaptıkları suç duyurusundan sonra çalışmaların bir süre durdurulduğunu hatırlattı.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Kentsel, Dönüşümle, Gelen, Tehlike:, Asbest,
Yorumlar
Haber Yazılımı