İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 18:45 Bu haber 2266 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu: Aile sigortasını Türkiye genelinde yapacağız
“Aile Sigortası”, ilk kez Maltepe Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Haziran’dan itibaren her ayın 1’inde kişilerin hesaplarına yüklenen 600 TL ile Maltepe sınırları içerisinde sadece alışveriş için kullanılabilecek olan Halkkart, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara teslim edildi.
Ekonomi- Politik Haberi
Kılıçdaroğlu: Aile sigortasını Türkiye genelinde yapacağız

Aile sigortası kapsamında “Halkkart” adı verilen kartlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara takdim edildi. Törene CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekilleri, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan, CHP Maltepe Kadın Kolları Başkanı Selver Sönmez ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

"53 bin haneyi teker teker dolaştık"

 

Maltepe Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde puanlama sistemi ile ihtiyaç sahibi 3 bin 6 haneyi tespit etti. Proje kapsamında belirlenen ailelere, her ay ortalama 600 TL maddi destek sunulması planlanan kartlar, hanedeki kadınların adına çıkartıldı.

 

 

Açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe Belediyesi’nin 38 gencini eğittik. 53 bin haneyi teker teker dolaştık. Bir eve giderken yandaki ev duymadı. Çünkü bizde kutsal olan insan onuruna sahip çıkmaktır. Puantaj sistemiyle yoksulluk sınırında olan, tapusu, bağı bahçesi olmayan, geliri olmayan kardeşlerimize 600 TL verelim, gıda kolisinden kurtaralım dedik. 3,5 sene sürdü, Allah nasip etti. İktidar değiliz, bir ilçe belediyesiyiz. Hesabımızı kitabımızı yaptık. İstanbulda gelir ve gider bütçesini denkleştirerek yaklaşık 15 milyon artıya geçen tek belediye Maltepe Belediyesi'dir” dedi. Kılıç konuşmasını, “Maltepe Belediyesi bütçesinden çıkan para kadın kardeşlerimizin üzerinden Maltepe’deki esnafla buluşacak, yani Maltepe kazanacak” sözleriyle noktaladı.  

 

"Yoksulluk kader değil"

 

 

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yoksulluğun bir kader olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye genelinde memnun olmayan o kadar vatandaş varken, bir kadın kardeşimiz, siz iktidar olduğunuzda herkesi nasıl memnun edeceksiniz diye sordu. Ben 80 milyonu memnun edeceğim diyemem ama CHP iktidarında bütün yoksullar, fakirler mutlu olacak. Birileri bunu yapamazsanız dedi. Ama biz yaptık. Aslında sağlık, analık, yaşlılık, emeklilik, işsizlik gibi birçok sigorta var. Peki, hiç geliri yoksa ne olacak? İşte o geliri tamamlamak için aile sigortası var. Bu sistem bütün Avrupa ülkelerinde uygulanıyor ama Türkiye genelinde yok. İktidarımızda bunu yıkacağız. Çünkü yoksulluk bir kader değil.”

 

"Açlığı tarihe gömmek namus borcumdur"

 

Türkiye’de bir belediye, Maltepe Belediyesi bunu yapıyorsa, hükümetin bunu neden yapamadığını soran Kılıçdaroğlu, “Bu projeden ötürü Belediye Başkanımız Ali Kılıç’ı kutluyorum. Maltepe yapıyor, kimsenin kimliğini açıklamadan, mağdur etmeden, devletin parası ile yoksul ailelere belirli bir bedel ödüyor. Sağ elin verdiğini, sol el görmeyecek. Asla insanlık onuruyla oynamayacak. Kadın da alışveriş yapmak ister. Onun süpermarkete gidip alışveriş yapma hakkı yok mu? Ona yiyecek paketi vermek çözüm mü? Düzenli geliri olursa gidecek alışverişini yapacak, evinde tenceresi kaynayacak” dedi.

 

 

“Bizim adımız Halk Partisi ise halkın yanında durmamız lazım, halkın sorunlarını çözmemiz lazım. Açlığı tarihe gömmek namus borcumdur” diyen Kılıçdaroğlu, “Parayı nereden bulacaksın diyorlar.  Memlekette para var. Bütün mesele parayı nereye harcayacağın. Son 15 yılda yurt dışına ödenen faiz 150 milyar dolar. Yurt içinde ise 678 milyar lira. Faizcilere gelince, tefecilere gelince para var. Vatandaşa gelince para yok. Ben bu çarkı değiştireceğim, çark halktan yana çalışacak. Maltepe Belediyesi yaptı, inşallah Türkiye genelinde yapacağız” dedi.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Kılıçdaroğlu:, Aile, sigortasını, Türkiye, genelinde, yapacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');