İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 20:41 Bu haber 2341 kez okundu
 
“Kimse kaza yapana kadar bilgi sahibi değil”
Son zamanlarda çoğalmaya başlayan hasar danışmanlık şirketleri, kaza sonrasında yaralanma, sakatlık ve vefat durumlarında kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesini sağlıyorlar. Maltepe’deki Lider Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Şirketi’nde son on yılda trafik mağduru olan herkese çözüm bulunuyor.
Gündem- Güvenlik Haberi
“Kimse kaza yapana kadar bilgi sahibi değil”

Hasar danışmanlık şirketleri sigorta kapsamındaki kazalarda hak talep etme noktasında danışmanlık görevini üstleniyor. Uzman kadro gerektiren bir dal olmasına rağmen, birçok yerde hasar danışmanlık şirketleri açılıyor, kısa süre sonra da kapanıyor. 2009 yılında Maltepe’de kurulan Lider Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ise bu alanda Türkiye’nin ilk ve tek kalite belgeli ve patentli firması olarak hizmet veriyor. Şirketin Genel Müdürü Sibel Bozkurt Gür; öncelikleri sakatlık ve ölüm tazminatları olmak üzere, değer kayıplarıyla ilgili işlemleri de yaptıklarını, yangın, hırsızlık, deprem, kazalar (uçak, gemi…) gibi sigorta kapsamına giren her türlü hasarda mağdurun yanında olduklarını söyledi.

 

Sibel Bozkurt Gür, bir kaza sonrasında vatandaşların haklarını şöyle sıralıyor: Kişi kaza yaşandıktan sonra araçlarla ilgili maddi zararı karşılatabilir, değer kayıplarını aldırabilir, kaza sonrasında yaşanan yaralanma, sakatlık ve vefatta bunlarla ilgili tazminatlarını alabilir.”

 

Birçok kişinin yaptırmış olduğu sigortanın kapsamı konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmadığını belirten Gür, “Kimse kaza yapana kadar bilgi sahibi değil. İnsanlar bilgi eksikliğinden veya yanlış bilgilendirildiğinden ya haklarını alamıyorlar ya da eksik alıyorlar. Bizim gibi hasar danışmanlık firmaları açıldıktan sonra ve avukatlar da bu alana el attıktan sonra insanlar bilgilendirilmeye ve haklarını almaya başladılar” dedi.

 

100 bin lira hasar için 30 bin lira ödeme yapılabilir

 

Hasar danışmanlık şirketlerinin avantajlarından bahseden Gür, “Kaza mağduru, sigorta şirketine kendisi giderek de başvurusunu yapabilir. Ancak dosyada bir avukat veya hasar danışmanlık firması yok ise, sigorta şirketi daha az ödeme yapıyor. Örneğin 100 bin lira hesaplanan hasar için 30 bin lira üzerinden ödeme yapılabiliyor. İnsanların bu hesaplamanın neye göre yapıldığı, doğru mu yanlış mu olduğu konusunda hiçbir bilgisi olmuyor. Kişi, sigorta şirketinden ne verildiyse ona güvenerek alıyor. Biz ise tam ve doğru bir şekilde almasını sağlıyoruz” diye konuştu.

 

Gür “Kazayı yapan kişinin vekaletini aldıktan sonra işlemlere başlıyoruz. Şirket avukatlarımızla ilgili kurumlara dilekçelerimizi yazıyoruz. Sigorta şirketine müracaatımızı yapıyoruz. Eksik evrakların hastanelerden ve adliyelerden toparlanmasını sağlıyoruz. Kişiyi rapor alması için hastaneye götürüyoruz. En sonunda sigorta şirketi bize ne öderse değil, biz sigorta şirketlerinden talep ettiğimiz miktarı alıyoruz” şeklinde kaza sonrasındaki süreci anlattı.

 

İşlemler sonuçlandırılana kadar ücret almadıklarını vurgulayan Gür, Hazine Müsteşarlığı’nın koyduğu kurala göre; bir hasar takip işlemi sonrasında hasar danışmanlık şirketine veya avukata en fazla 25 ücretlendirme hakkı tanındığını söyledi.

 

Ayrıca Gür, kazada karşı tarafın belli olmadığı durumlarda da mağdurun hakkını alabileceğine değinerek, “Vur-kaç olaylarında tazminat için başvurulacak yerler var” dedi.

 

Son 10 yıl içinde trafik kazası mağduru olan vatandaşlar, hasar danışmanlık şirketlerine ulaşarak ücretsiz bilgi edinebilirler.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: “Kimse, kaza, yapana, kadar, bilgi, sahibi, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');