İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 12:24 Bu haber 2582 kez okundu
 
Kitap Aşkına Maltepe!
Kitap Aşkına İstanbul Maltepe Kitap Günleri bugün başladı. Sabah saatlerinde açılışı yapılan etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
- Haberi
Kitap Aşkına Maltepe!

Kitap Aşkına İstanbul Kitap Günleri'nin birinci ayağı bugün Maltepe'de başladı. Maltepe Kaymakamlığı, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitimevi Organizasyon işbirliğiyle, eğitime katkı sağlamak amacıyla düzenlenen proje kapsamında, 39 ilçede 39 etkinlik hedefleniyor. Saat 11.00'deki açılış törenine Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaftan, Eğitimevi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ali Ortadeveci, Akp İstanbul Milletvekilleri Osman Boyraz ve Hulusi Şentürk’ün yanı sıra çok sayıda yazar, öğrenci, öğretmenin arasında bulunduğu vatandaşlar katıldı.

 

 

"İnsanlığın en büyük hazinesi bilgidir"

Öğretmenleriyle ya da aileleriyle birlikte gelen öğrenciler etkinlik alanında kitaplarla buluşurken konferans bölümünde açılış töreni yapıldı. 

 

“İnsanlığın en büyük hazinesi ne altındır, ne gümüştür, ne paradır; bilgidir. Bu hazineye ulaşmanın yolu kitaplardan geçer” diyen Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, çocukların doğru kitabı seçmesinde aileleri görevlendirip “Bazen bir tek doğru kitap yaşanmaya değer hayatın ne olduğunu bizlere gösterir” şeklinde konuştu.

 

Bu tip organizasyonlar sayesinde kitaplara daha kolay ulaşıldığını ve okuma oranlarının arttığını belirten Akp İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ise, “Bugün geldiğimiz noktada bilgiye, belgeye çok kolay ulaşabiliyoruz. Ama doğru bilgiyi bulmak hepimizin görevidir” dedi.

 

Akp İstanbul Milletvekili ve yazar Hulusi Şentürk kitap okuyarak dinden uzaklaşıldığına dair yanılgı olduğunu belirtip “Bütün kitaplar sadece tek bir kitabı doğru anlamak için verilen gayretlerin mahsulüdür” dedi. Ardından sözü alan Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın da bu görüşü sık sık ifade ettiğini söyleyerek şunları ekledi: “İlahiyat Fakültelerine fizik, kimya, matematik dersleri konulmalıdır. Gönlüm isterdi ki milletvekillerimiz bunu Meclis’te de bağıra bağıra söylesinler.”

 

Yoğun çalışmaları nedeniyle açılışa katılamayan Akp İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük de iyi dileklerini iletti. Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan Erdem’in de ilerleyen saatlerde etkinliğe geleceği söylendi. Kurdele kesildikten sonra engelleri aşan engelsiz yazar Ömer Bekir Kazan da düşüncelerini aktardı.

 

 

Çocuk kitapları yazarı İsmet Aci ve yazar Hasan Tarçın Marmara Çağdaş Gazetesi'ne verdiği röportajda, ilk gün için etkinliğe gösterilen ilgiden  memnun olduklarını söylediler.

 

 

100 bin çeşit; 1 milyon kitabın öğrencilerle buluşacağı etkinlik 25 Şubat'a kadar devam edecek.

 
Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Kitap, Aşkına, Maltepe!,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');