İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 14:12 Bu haber 1165 kez okundu
 
Kıvırcık Ali Anılıyor
Kıvır Ali ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Çok genç yaşta geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Kıvırcık Ali, kendi şarkılarıyla anılıyor. Pek çok sosyal medya kullanıcısı ünlü türkücüye olan sevgilerini dile getiriyor. Kıvırcık Ali kimdir? Ne zaman öldü?
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Kıvırcık Ali Anılıyor


Türk halk müziği sanatçısı Kıvırcık Ali, vefatının 7. yılında büyük bir özlemle anılıyor. Gül Tükendi Ben Tükendim, Isırgan Otu, Üçüncü Gurbet, Hepimize Yeter Dünya albümleriyle tanınan Kıvırcık Ali’nin bilinmeyenlerini derledik.

Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olan Ali Özütemiz ya da bilinen adıyla Kıvırcık Ali, Tokat'ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde 11 Ekim 1968’de doğdu.

İlkokulu bitirdikten sonra okumadı.

İstanbul’dan köye gelen Ozan Mahmut Kaya,  Kıvırcık Ali’ye 15 günlük bağlama dersi verdi. Aynı zamanda köyün bir başka ozanı Sadık Körpeci’den de ilham alan Ali, ilkokul öğretmeninin desteğini de aldı ve bağlamasını geliştirmeye devam etti. Arif Sağ, Aşık Mahzuni Şerif, Sebahat Akkiraz, Abdullah Papur, Musa Eroğlu, Ali Kızıltuğ, Rıza Aslandoğan, Muhlis Akarsu ve Ali Ekber Çiçek gibi sanatçıları dinledi ve onları örnek aldı. Vaktinin büyük bir bölümünü bağlamasıyla geçiren Ali, kendini iyice geliştirdi ve diğer köylerde de ismini duyurarak çeşitli davetler aldı. Bu süreci şöyle anlatmıştır; “1968 yılında Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Erenli köyünde dünyaya geldim.

Babam ben doğmadan önce bir kaza sonucu vefat etmiş, bu yüzden onu hiç göremedim. Yetim büyüdük ve ben 9 kardeşin en küçükleriyim. Okul yıllarımda haylaz, ancak bir o kadar da başarılı ve çalışkan bir çocuktum. Öğretmenlerim bana Cin Ali diyorlardı, dedeme çekmişim. İlkokulu bitirdikten sonra maddi açıdan zorluklar çektik, ayrıca koşullarda yetersizdi. Bu nedenlerden ötürü eğitim hayatıma devam edemedim. İşte bu tür şeylerle başlayan hikayem, abim Sadık’ın da destekleriyle beni İstanbul’a kadar ulaştırdı.”

Kıvırcık Ali, Kasımpaşa’da (İstanbul) Güngör Saz Evi’nde çalışmaya başladı ve burada 1,5 yıl kadar çalışmaya devam etti. Aynı dönemde Tepebaşı Gazinosu’nun düzenlediği ses yarışmasına katılarak birincilik kazandı. 1985 yılında kayıt olduğu ASM müzik kursuna, 3 aylık bir eğitimden sonra maddi sıkıntıdan dolayı veda etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 3 yıl konfeksiyon atölyelerinde çalıştığı dönemde, düğün salonları ve gece kulüpleri gibi yerlerde bağlamasını da çalarak hayatına tutunmaya devam etti.

1992 yılında Aşık Nuri Yücel'in Hapishane Ranzaları 2 isimli albümüne bağlamasıyla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasına başlamış oldu.

1994-1998 yılları arasında yaptığı albümler piyasaya sürülmedi fakat bu sürede başta Aşık Nuri Yücel olmak üzere birçok sanatçının albümünde sanat yönetmenliği yaptı. 1995'te iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar'ı kurdular ve Türkülerden Türkülere Yol Eyledik ve Türküler Kimliğimiz adlı iki albüm çıkarttılar. 1999'da ilk solo albümü Gül tükendi ben tükendim'i hazırladı ve aynı sene İber Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Türkiye'de ve Almanya'da çok sayıda konser verdi, televizyon programlarına katıldı. Bestelerini birçok sanatçı seslendirdi. "Kıvırcık Ali" olarak bilinen sanatçı 11 Ocak 2011 tarihinde saat 5.30'da kendi aracıyla geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. İstanbul, Hadımköy'deki Gülbahçe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Kıvırcık, Ali, Anılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');