İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 17:09 Bu haber 1843 kez okundu
 
KRİZE KARŞI YEREL KALKINMA !
TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMUNDAN KRİZE KARŞI YEREL KALKINMA ÇAĞRISI Kent Konseylerinin temel amaçlarından katılımcılığı pekiştiren, halkın yönetime aktif ve doğrudan katılımını sağlayan araçlardan biri olan Mahalle Komiteleri/Meclisleri, Kent Konseyleri aracılığıyla kurulmasını, var olanlar daha aktif ve sistemli bir şekilde çalıştırılmasını önerir.
- Haberi
KRİZE KARŞI YEREL KALKINMA  !

5-6 Ocak da gerçekleşen Türkiye Kent Konseyleri Platformunun 25. Genel Kurulunun ana başlığı krizde yerel kalkınma, kooperatifçilik, ekonomik gelişmeler ve çözüm önerileri oldu. Bu bağlamda krizin nedenleri ve ekonomide yaşanan son gelişmeler uzmanlar tarafından değerlendirilip ve çözüm önerileri 2 gün boyunca tartışıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 25. Genel Kurul sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından sona erdi. Sonuç bildirgesinde ortaya çıkan çözüm önerileri şunlardır;

1-Ekonomik büyüme dış borç ve sıcak para ile değil, öz kaynaklarla sağlanmalıdır.

2-Dayanışmacı ekonomi modeline yeniden geri dönülmeli, kooperatifler, birlikler teşvik edilmelidir.

3-Üretim ve ihracata yönelik yatırımlar ekonomik büyümenin merkezine alınmalıdır.

4- Özelleştirilen, ticarileştirilen yerel yönetim hizmetleri, yeniden kamusal hizmet olarak yerel yönetimler tarafından karşılanmalıdır.

Türkiye Kent Konseyleri Platformunun 25. Genel kurulu tüm genel kurul üyelerinin kooperatifçiliğin krize alternatif bir çözüm önerisi olarak yerel yönetimlerin ve kamuoyunun gündemine taşınmasında görev alması gerektiğini belirtir. Bu bağlamda kooperatifçilik konusunda yönlendirme için kamu kurum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve Kent Konseylerinin ilgili çalışma gurupları ile birlikte bilgilendirme, bilinçlendirme yaparak kooperatifçiliğin doğru örneklerinin geliştirilmesini önemle vurgular.   

Kent Konseylerinin temel amaçlarından katılımcılığı pekiştiren, halkın yönetime aktif ve doğrudan katılımını sağlayan araçlardan biri olan Mahalle Komiteleri/Meclisleri, Kent Konseyleri aracılığıyla kurulmasını, var olanlar daha aktif ve sistemli bir şekilde çalıştırılmasını önerir. Ayrıca toplantıya katılan tüm kent konseyleri belediye başkan adaylarından konseyleri destekleyeceğini, kamusal alanın inşasında ortak akla önem vereceği ve karar süreçlerine halkın katılımını sağlayacağı sözünün alınmasın da hem fikirdirler.

 

Kent Konseylerinin Nilüfer Kent Konseyinin ev sahipliğinde gerçekleşen 25. Genel Kurul toplantısına Maltepe Kent Konseyini Temsilen Başkan Ozan DEMİR, yürütme kurulu üyelerinden İsmail DÖNMEZ ve Ziya ÜNKER katılım sağladı.

 

 

 

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: KRİZE, KARŞI, YEREL, KALKINMA, , !,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');