İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 13:14 Bu haber 1067 kez okundu
 
Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yıldönümü yüce Türk ulusuna kutlu olsun.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Türk ulusunun “yenilmez” denen emperyal güçlere karşı destan yazarak kazandığı Kurtuluş Savaşı sonucunda, Osmanlı Devleti’nin düşmanla yaptığı işbirliği ve Sevr Antlaşması bozulmuş, 24 Temmuz 1923’te Lozan’da uluslararası barış antlaşması karşılıklı imzalanmış, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar sürecek olan tapu belgesine sahip olmuştur.
- Haberi
Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yıldönümü yüce Türk ulusuna kutlu olsun.

Lozan zaferinin kazanılmasında diplomasi alanında ilk önemli başarısını Mudanya Mütarekesinin imzalanmasında gösteren ve Atatürk tarafından Dışişleri Bakanı ve Lozan Komisyon Başkanı olarak görevlendirilen Kurtuluş Savaşı’nın Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü’nün, Türkiye’nin bağımsızlığını istemede gösterdiği  dirayet ve başarı sayesinde gerçekleşmiştir. Kazanılan zafer öylesine büyük, öylesine eşsizdir ki, İngilizler  Lozan’ı “tarihleri boyunca yaptıkları en kötü antlaşma” olarak nitelemişler, İngiltere’yi Lozan’da temsil eden Dışişleri Bakanı Lord Curzon’u görevden almışlardır. Başbakan Lloyd George ve hükümeti de devrilmiştir.

Mazlum halkların örnek aldığı, dünyanın kabul ettiği Cumhuriyetimize ve  kurucularımıza karşı olanlar ise son 19 yıldır, Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını “Darü’l Harb” ilan etmişler, şehit kanlarıyla çizilen Misak-Milli sınırlarımızın delik deşik edilmesine göz yumarak  vatan, toprak, bayrak duygusu taşımayan; ülkelerinin ulusal güvenliğini sağlamak yerine kaçmayı tercih eden Suriyelilere merhamet ve misafirperverlik, duygusal sömürü söylemleriyle  kendi vatandaşlarımıza sağlamadıkları maddi ve manevi hakları ve  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını  vermişlerdir.

Son aylarda “Taliban zulmünden kaçıyorlar” açıklamaları yapılan; gerçekte, özellikle getirildikleri yine kendi söylemleriyle anlaşılan Afganlarla birlikte ülkemizde bulunan göçmenlerin sayısı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün verilerine göre 5.5 milyon civarındadır. Resmi kayıtlarda yer almayan düzensiz göçmenlerle birlikte bu sayı yükseklere ulaşmaktadır.

 İktidarın 19 yıl boyunca uyguladığı göç politikaları değerlendirildiğinde, ülkemizin eğitimli, laik, kültürlü insanları okumak veya çalışmak için yurtdışına gitmeye mecbur bırakılmakta, onların yerleri ise misafirperverlik, yardım, merhamet, mağduriyet görüntülerine büründürülerek gerici, softa, gözünü kırpmadan insan öldürmekten zevk alan cahil ve  yobazlarla doldurulmaktadır. Getirilen sözde göçmenlerin her türlü ihtiyaçları Türk ulusundan alınan vergiler ile sağlanmakta, Türk insanı ve kurumlarına  “Darü’l Harb” ile birlikte kimliğini ve kültürünü yok etme sosyolojik baskısı uygulanmaktadır. Taliban zihniyeti sadece ve sadece iktidarın zihniyetiyle eşdeğer olabilir .

Ölümsüz Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, emperyalizme karşı canıyla, kanıyla, tüm varlığıyla savaşan Türk ulusu tarafından kurulan Cumhuriyetimiz kimsenin şahsi malı değildir. Misafirler, ev sahibinin Atatürk Cumhuriyeti  felsefesine uymakla mükelleftir. Kuvay-ı Milliye ruhu taşıyan Türk insanı, özellikle Türk kadını; vatanını, toprağını, bayrağını, kültürünü, kimliğini  kimseye bırakmayacaktır.

Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyetinin tapu belgesidir. Biz, Cumhuriyetimizin düşmanlarına karşı daima mücadele edeceğiz.  Yolumuz, Atatürk ve Cumhuriyet yoludur. Ulu Önder ATATÜRK’ü, İsmet İNÖNÜ’yü, tüm Cumhuriyet kurucularını, şehitlerimizi, gazilerimizi  saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

‘’Merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklali kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır. M. K. ATATÜRK’’

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Lale AFRASYAP

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)- İstanbul Şubesi Başkanı

Yönetim Kurulu a.

Kaynak: (ÇHA) - Marmara Çağdaş Ajansı (Özel) Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Lozan, Barış, Antlaşması’nın, 98., yıldönümü, yüce, Türk, ulusuna, kutlu, olsun.,
Yorumlar
Haber Yazılımı