İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 12:31 Bu haber 1314 kez okundu
 
Mahallem İstanbul Devreye Girdi
İstanbullular artık yaşadıkları mahallenin yaş ortalamasından, gelir düzeyine, tüketim alışkanlıklarından evine en yakın bankaya dek her türlü veriye bir tık uzaklıkta. İstanbul Üniversitesi'nce yürütülen çalışmanın veri tabanı bugünden itibaren internete yüklendi.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Mahallem İstanbul Devreye Girdi


"Mahallem İstanbul" projesi tamamlandı. Elde edilen veriler online ve mobil uygulamalarla İstanbul'da yaşayanların kullanımına açıldı. Artık istanbul'da tanımadığınız bir mahalle kalmayacak, gideceğiniz mahalleyi tanımak iki üç dakikanızı alacak. 'Mahallem İstanbul' projesiyle, web sitesi ve mobil uygulamada yer alan modüller ile demografik yapıdan, eğitime, sağlıktan sosyal ve siyasal ortama, ekonomik yapıdan altyapı ve çevreye birçok bilgiye mahalle mahalle ulaşılabiliyor. Sistemde 3 ayrı veri var. Mahallenin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesine ait veriler için Mahallem SEGE, eğitimden sağlığa istatistik veriler için Mahallem Info ve pazar yerinden metroya, bankalardan hastanelere kamusal alanlardaki veriler için de Mahallem POI'ye tıklamanız yeterli.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Murat Şeker, "Diyelim ki çocuğu ilkokula kaydolacak, etrafındaki okullarda kaç öğretmen var, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı kaç, bir derslikte kaç öğrenci var gibi birçok veri var, çocuğunu hangi okula gönderebileceğine de karar verecekler, o mahalleye taşınacaksa kiralık konut bedellerinden, satılık konut verilerine kadar birçok veriye ulaşabilecek. Yani hayatın içinde ne varsa mahallem istanbul içinde aslında o olacak. Kısacası İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Mahallem İstanbul ile kente ait tüm veriler mahalle ölçeğinde bir araya geldi. Harita tabanlı bir bilgi edinme sistemi kurgulandı. İstanbullular o verilere ücretsiz ulaşabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:CNNturk

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mahallem, İstanbul, Devreye, Girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');