İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 12:49 Bu haber 631 kez okundu
 
Maltepe Belediye Meclisi Kudüs İçin Birleşti
Maltepe Belediye Meclisi’nde, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımasına karşı TBMM’deki 4 siyasi partinin önceki gün yayınladığı ortak bildiri okundu. Bildiride, Kudüs’ün statüsünün değiştirilemeyeceği, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ihlal edilemeyeceği belirtildi.
Ekonomi- Politik Haberi
Maltepe Belediye Meclisi  Kudüs İçin Birleşti

TBMM’de grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin ortak bildirisi, Maltepe Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Ziya Hayırlıoğlu tarafından okundu.  Hayırlıoğlu,  Maltepe Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkan vekili Özgür Aksoy ve AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Erikci’ye bildirinin okunmasına dair teklifi sunduğunu ve her iki siyasi partinin onayıyla okuduğunu söyledi. Hayırlıoğlu tarafından okunan bildiride Kudüs’ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlük ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreği olduğu ifade edilerek,  “Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır” denildi.
 
BM KARARLARINA UYULMALI
 
Bildiride, 1947’den bu yana tüm BM kararlarında Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunmasının kabul edilmediği, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra ise yine BM'nin, İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırdığı anımsatılarak, “Filistin sorununun gerçekte bir insanlık sorunu olduğu ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte, bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündeminde yerini koruduğu” kaydedildi.   
Kaynak: (B) - Belediye Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Maltepe, Belediye, Meclisi, , Kudüs, İçin, Birleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>.async-hide { opacity: 0 !important}