İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 15:01 Bu haber 1006 kez okundu
 
Maltepe'de Albinizm Farkındalık İftarı
Albinizm Derneği tarafından, 13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık Günü için gerçekleştirilecek etkinliklerle albinizmli bireyler ve yaşadıkları sorunlara dikkat çekilecek. 11 Haziran Pazartesi günü Maltepe sahilde iftar programı düzenlenecek.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Maltepe'de Albinizm Farkındalık İftarı

İSTANBUL(AA)-

Albinizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özorman, albinizmin bir hastalık değil, genetik bir durum olduğunu söyledi.

Genetik farklılık dolayısıyla albinizmli bireylerde cilt, saç ve gözlere renk veren melamin pigmentlerinin vücutta ya hiç bulunmadığını ya da az bulunduğunu anlatan Özorman, 19 farklı tipi bulunan albinizmin henüz dünyada kanıtlanmış bir tedavisinin bulunmadığını vurguladı.

Albinizmin dünyada her 17 bin kişiden bir kişide görülme olasılığı bulunduğunu söyleyen Özorman, şöyle konuştu:

"Türkiye'de 4 bin civarında albinizmli birey olduğunu tahmin ediyoruz ancak net rakam ortaya koymak için genetik tanı çalışmaları yapılması gerekiyor. İnsanlarımızın büyük çoğunluğu albinizmi bilmiyor. "

 

Güneş koruyucu olmadan dışarı çıkamıyorlar

 

Özorman, albinizimli bireylerin özellikle cilt, göz problemi yaşadığını anlatarak, bu kişilerin cildinde renk pigmenti olmadığı için güneşte bronzlaşamadıklarını ve bu kişilerde direkt birinci derecede yanık oluştuğunu söyledi.

 

"Albinizmi Gör" kampanyası

 

13 Haziran Dünya Albinizm Farkındalık günü dolayısıyla "Albinizmi Gör" adı altında başlatılacak kampanyaya katılmak isteyenler, gözlerini göstererek yaptıkları özçekimleri sosyal ağlardan "ILookOutForAlbinsm", "AlbinizmiGor", "IAAD" ya da "Albinizm" hashtaglarıyla paylaşabilecek.

Gün kapsamında ayrıca albinizme yönelik farkındalığı artırmak amacıyla İzmir, İstanbul ve Ankara'da bulunan bazı alışveriş merkezlerinde tanıtım stantları kurulacak.

11 Haziran Pazartesi günü de Maltepe sahil dolgu alanında iftar programı düzenlenecek ve çeşitli iletişim araçları aracılığıyla albinizm anlatılacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe'de, Albinizm, Farkındalık, İftarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');