İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 18:40 Bu haber 602 kez okundu
 
Maltepe'den EYT mesajı
Bugün bu alana toplananların ortak bir özelliği var. Bu ortaklık, her birimizin emeğimiz dışında herhangi bir geçim aracına sahip olmamamızdır.
- Haberi
Maltepe'den  EYT  mesajı

Bugün burada yaşamını sadece aldığı ücretle sürdürmek zorunda olan insanlar var.
Yani bugün bu alanda Türkiye işçi sınıfı var.

Türkiye’de patronlar ve onları temsil eden siyasi iktidarlar Türkiye işçi sınıfının emeklilik hakkını gasp ettiler. 1999, ülke henüz deprem yıkıntılarının altındayken çıkarılan yasanın altında düzen partilerinin imzası bulunuyordu.
O tarihte milyonlarca emekçinin emeklilik yaşı uzatıldı. Diğer yandan yeni çalışmaya başlayanlar için emeklilik yaşı da 60 ve 65 olarak belirlendi.

Bugün burada toplananlar, haklarını gasp edenlerle aynı gemide değildir.
Oysa çalışma da emeklilik de en temel haktır. Bu düzen bu hakkı ayaklar altına alarak, insanları çalışmak için yaşamak zorunda bırakmaktadır.

Çalışma ve emeklilik hakkının devlet tarafından güvence altına alındığı bir düzen için mücadele eden bugün Maltepe’de buluşan Emeklilikte Yaşa Takılan emekçilerin haklı mücadelesinin yanındayız.

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Maltepe'den, , EYT, , mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');