İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:44 Bu haber 1440 kez okundu
 
Maltepe Kent Konseyi, dönem başkanlığını Mersin’e devretti
Maltepe Kent Konseyi Başkanı Ozan Demir, Türkiye Kent Konseyleri Platformu 24. dönem başkanlığını, Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu’na düzenlenen törenle devretti. Ortadoğu'daki savaşta kullanılan silahlara dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, Türkiye'yi de etkileyen olumsuz ve kalıcı hasarların önüne geçilmesi amacıyla barış için çaba gösterilmesi istendi.
Ekonomi- Politik Haberi
Maltepe Kent Konseyi,  dönem başkanlığını  Mersin’e devretti

24. Genel Kurul, ev sahibi Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. 23. Dönem ve İstanbul Maltepe Kent Konseyi Başkanı Ozan Demir’in konuşmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan da  bir konuşma yaparak, misafirlere hoş geldiniz dediler.

 

24. Türkiye Kent Konseyleri Platformu Genel Kurulu birinci oturumunda; Merkez Valisi Doç. Dr. Yusuf ErbayÇevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu,  Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Şahin Burat,  Gazi Üniversitesi’nden Çevre Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca, Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ , iklim, enerji ve çevre konularında sunum yaptılar.

 

Toplantının ikinci gününde Merkez Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay moderatörlüğünde “Dünden Bugüne, Bugünden Yarına Kent Konseyleri” çerçevesinde yönetmelik ve tüzük tartışması yapıldı.

 

Toplantısının sonuç bildirgesi özetle şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti, imzaladığı çevre antlaşmalarına bağlı kalarak, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı  samimiyetini göstermelidir.

 

  •   Kent Konseyleri sivil yapısını koruyarak, iklim değişikliğinin kent estetiğine ve sağlığa yaptığı olumsuz etkileri gündemde tutmakta kararlıdır.

 

  •   Çağımızda alternatif yenilenebilir enerji kaynakları varken riskli ve pahalı fosil yakıtlarla çalışan tesisler ile nükleer santrallerde ısrar edilmesi yanlıştır.

 

  • Bölgemizde yaşanan sıcak savaşta kullanılan tahrip gücü yüksek silahlar; insanı ve doğayı telafi edilemez şekilde  etkilemektedir. Sağlık sorunlarının artması ve gelecek nesillerde genetik bozukluklar oluşmasına, doğada bio çeşitliliğinin bozulmasına sebep olacağı bilinmeli ve barış için çaba gösterilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Maltepe, Kent, Konseyi,, , dönem, başkanlığını, , Mersin’e, devretti,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');