sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
22 Ağustos 2017 - Salı 11:17 Bu haber 585 kez okundu
 
Maltepe Kurban Bayramı’na Hazır
Maltepe’nin birçok yerinde kurulan Kurban satış ve kesim yerlerinde Anadolu’nun birçok ilinden gelen satıcılar yerlerini aldı. Maltepe Gülsuyu Kurban satış ve kesim yerlerini gezerek kurban fiyatları, kesimi ve bakım ile ilgili bilgiler aldık.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Maltepe Kurban Bayramı’na Hazır

Satıcının Gözünden Kurban Bayramı

 

Yaşar Erkan ;  “15 yıldır bu işle uğraşıyorum”

 

“ Tokattan geldim. 43 yaşındayım ve 15 senedir bu işle uğraşıyorum. Büyükbaş hayvancılık yapıyoruz. Altı yıldır da Gülsuyu kurban satış yerindeyim. Şuan da satışlar gayet normal gidiyor.Fiyatı soracak olursanız da uygundur.Mesela 500 kg’lık hayvan 9.750,10.000 ile  15.000 arasında gidiyor.Hasta hayvanları ise buraya getirmiyoruz.Tarım ilçe’den geliyorlar,hayvanlar veteriner gözetiminde denetleniyor, kontroller yapılıyor.Burada kesim hanemiz bulunuyor.Vatandaş burada kurban aldıktan sonra sıra alıyor ve kesim işlemi gerçekleşiyor.Büyükbaş hayvana olan talep küçükbaş hayvandan daha fazla oluyor.Büyükbaş insanlara daha uygun geliyor.Ayrıca yayla hayvanı olduğundan eti lezzetli oluyor.Hayvanlar genellikle Arpa kırması,File kırması yerler.”

 

Kars Kurban Çadırı

 

“Kars Çakmak köyünden geliyorum. Doğma büyüme bu işle uğraşıyorum. Büyükbaş hayvanlıcılık yapıyorum. Satışlar şuanda çok iyi değil, fiyatlar geçen sene ile hemen hemen başbaşa. Pahalı diyorlar ama pahalı değil. Geçen sene çadır 3.000 tl bu sene 7.000 tl geçen sene 3.500 tl’ye buraya gelirken bu sene 6.000 tl’ye geldik. Belediye’de suyumuzu karşılıyır, teşekkür ediyoruz.”

 

Erzurum Kurban Çadırı

 

“Erzurum’dan geliyoruz.30 senedir bu işle uğraşıyoruz. Hayvanlaıımız yayla’da yetişiyor. Geçen sene ki satışlarla kıyaslayacak olursak bu sene daha düşük. Alıcıları Gülsuyu satış ve kesim alanına bekleriz."

 

Ağrı Kurban Çadırı

 

“Ben Mehmet Olgun. Ağrılıyız. Millet her sene kurban almaya geliyor. Satmak için 1 yılını veriyor ve o emeğin karşılığını almak için geliyor. Bu bir nevi kumardır. Tutarsa kazanırsın, tutmazsa da borçlanıp, harçlanıp memleketine geri dönersin.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe, Kurban, Bayramı’na, Hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //