İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 10:36 Bu haber 3380 kez okundu
 
Man Adası'nı Tanıyalım
Bayrağı sarmal 3 bacak olan, yarısı dışarıdan gelen 84 bin nüfuslu, küçük özerk bir ada.
- Haberi
Man Adası'nı Tanıyalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında bahsettiği Man Adası Türkiye’nin gündemine oturdu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve ailesinin Man Adasında milyon dolarlık şirketler kurup bu adadaki düşük vergi şartları sayesinde vergi kaçakçılığı yaptığını belirtmişti. Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt gecikmedi ve Erdoğan “yurt dışına giden tek kuruş yok” şeklinde bir açıklama yaptı.

MAN ADASI 

Man Adası (Isle of Man) İngiltere ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada. 84 bin nüfuslu ada ne İngiltere'ye ne de AB'ye dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında İngiltere'ye bağımlı. Man Adası, İngiltere'nin bir parçası olmadığı için adada Brexit (AB'den ayrılma) referandumunda oy kullanılmadı. Fakat Man Adası vatandaşları aynı zamanda İngiltere vatandaşı olarak kabul ediliyor, dolayısıyla İngiltere ve AB pasaportları var.

 

KİŞİ BAŞI GSYH 50 BİN DOLARIN ÜZERİNDE

Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir 'vergi cenneti' olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ, BEYAZ LİSTE'YE EKLENDİ

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı 'uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin' dahil olduğu Beyaz Liste'ye ekledi.

1995'TEN BU TANA 100'DEN FAZLA DİZİ VE FİLM

Adadaki diğer önemli sektörler ise ışıkçılık sektörü ve turizm. Tarım ve balıkçılığın önemi son dönemde azalış gösterdi.

Man Adası hükümeti, adayı TV prodüksiyonlarına da açtı ve böylece 1995'ten beri bu küçük adada 100'den fazla film ve dizi çekildi.

PARA BİRİMİ MAN POUNDU

Adada para birimi olarak İngiliz sterlininin yanı sıra Man Poundu da kullanılıyor.

ADAYI 'ŞEF BAKAN' YÖNETİYOR, KRALİÇE İKİNCİ ELIZABETH İSE 'LORD'

Man Adası 1866 yılında özerklik kazandı ve demokrasisini geliştirdi. 979 yılından beri toplanan, parlamento ve senatodan oluşan Tynwald adlı meclis, dünyadaki en eski meclis olduğunu iddia ediyor. Tynwald, ülkeyi yöneten Bakanlar Kurulu'nu seçiyor. Bakanlar kuruluna 'Şef Bakan' denen bir başbakan liderlik ediyor. Meclisin çoğu üyesi bağımsız.

Adanın 'lordu' Kraliçe İkinci Elizabeth. Kraliçe'nin atadığı Vali Sir Richard Gozney de adanın yönetiminde yetki sahibi. Ancak valinin yetkileri 1900'lerin başından itibaren zamanla azalıp, sonunda sembolik bir hale dönüşmüş durumda. Man Adası'nda yaşayan 84 bin kişinin yarısından azı bu adada doğmuş.

Man Adası, İrlanda Denizi’nde, İrlanda ile İngiltere arasında bulunan küçük bir ada. İngiltere’ye bağlı olan krallık 1765 yılında kurulmuş. Man Adası’nda 2016 verilerine göre 83.737 kişi yaşamaktadır. Ortalama yaşama süresi ise 77 yaş.

BAŞKENT DOUGLAS

Adanın başkenti ise Douglas kenti.

ÖNCE KELTLER, SONDA VİKİNGLER

Denizlerin yükselmesi sonucu MÖ 8000'de Britanya adalarından koparak bir adaya dönüşen Man'daki ilk insan kalıntıları MÖ 6500'e kadar uzanıyor.

Ada'da kalıcı ilk yerleşimi kuranlar Keltler olmuş, ada 1079'da ise Vikingler'in kontrolüne geçmişti. 1266'da İskoçya'nın denetimine giren ada 1764'te İngiltere'nin kontrolüne girmiş ancak ülkenin bir parçası haline getirilmemişti.

Adanın bugün kullanılan bayrağında üçlü sarmal şeklinde bacaklar bulunuyor. Bu bacaklar hem zırhın içinde, hem de altın mahmuzları var.

Britannica Ansiklopedisi'ne göre bu bayrak, eski çağlarda kullanılan gamalı haçların bir devamı niteliğinde. Gamalı haçı sıklıkla kullanan İskandinavların bu simgeyi Man Adası'na da getirmiş olabileceği düşünülüyor.

Bayrak 1929'da resmen ülke bayrağı olarak kabul edilmişti.

Ada'da Manskça denen yerel bir dil konuşuluyordu. Ana dili olan Manskça olan son kişi 1970'te yaşamını yitirse de dili tekrardan yaymak için çalışmalar yürütülüyor. 2001 yılında Manskça eğitim veren ilk ilkokul açıldı.

 

Bitcoin Adası

Man Adasının Bitcoin ile çok yakın bir ilişkisi var, öyle ki İngilizlerin ünlü gazetesi Independent bu adayıBitcoin adası olarak tanımlamış. Man Adasının Bitcoin adası olarak tanımlanma sebebi ise basit: Bu adada her şeyi Bitcoin ile satın alabiliyorsunuz. Hava alanından merkeze giderken taksiciye Bitcoin ile ödeme yapabilir sonrasında da kendinize gelmek için istediğiniz kahveyi yine Bitcoin ile satın alabilirsiniz.

 

Kripto Para Girişimcilerinin Yeni Merkezi

 

Man Adası yaygın Bitcoin kullanımının dışında yeni kripto para oluşumlarına (ICO) sağladığı yasal destek ilede dijital para dünyasının ilgisini çekmiş durumda. Kripto koin dostu bu topluluk sergiledikleri olumlu tavır sayesinde pek çok Blockchain firmasını adaya yatırım yapmak için çekmeyi başarmış. CoinCorner isimli bir kripto para borsasına da sahip olan ada, finans ve e-ticarete epey yoğunlaşmış görünüyor, zira milli gelirin yarısından fazlasını sadece bu iki sektör oluşturuyor.

Erdoğan-Kılıçdaroğlu polemiğinin nasıl sonlanacağını kestirmek zor olsa da, Man Adasının gelecekte adınıkripto paralarla duyurmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynak:BBC/ kriptocoin

Kaynak: Editör:
Etiketler: Man, Adası'nı, Tanıyalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');