İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 14:23 Bu haber 2130 kez okundu
 
MARAŞ'I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAGIZ'
19 aralık 1978 günü bir sinemanın bombalanmasıyla başlayan ve kısa süre içinde bir iç savaşa dönüşen şiddet olayları. toplam 105 kişi öldü, 176 kişi yaralandı. alevi-sünni ayrımının körüklenmesiyle çıkan ve 26 aralık'a kadar süren çatışmalar sonrasında 13 ilde sıkıyönetim ilan edildi. sanıkların yargılanması ve davaların sonuçlanması 1988'e kadar sürdü.
- Haberi
MARAŞ'I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAGIZ'

Olayların baş aktörü olan ÖKKEŞ KENGER daha sonra adını ÇKEŞ  ŞENDİLLER olarak değiştirmiş olup, ANAP tarafından BBP ile ittifak yapıp milletvekilliği ile ödüllendirilmiş ve meclise sokulmuştur.

1978 yılında yaşanan ve bir çok insanın ölümüne neden olan olaylar bütünü. unutulan ve unutturulmaya çalışılan bir çok acıdan sadece biri. 

Maraş Katliamı’nın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen, failler ortaya çıkarılmadı. 19 Aralık 1978’de başlayıp, bir hafta süren olayda, 111 kişi Alevi oldukları için öldürüldü. 100’ün üzerinde kişinin yaralandığı katliamda, 200’ün üzerinde ev, 70’e yakın iş yeri yakıldı. Süreci Mezopotamya Ajansından (MA) Metin Yoksu’ya anlatan dönemin tanığı ve “Maraş Kıyımı” kitabının Yazarı Aziz Tunç, “Katliamla hesaplaşılmasını sağlamak için belge çalışmalarının çoğaltılması gerekiyor” dedi.

KATLİAM ADIM ADIM HAZIRLANDI

Yaşananları büyük bir kıyım olarak anlatan Tunç, “Bütün dünyanın gözü önünde olanlar konusunda yeterince bir görünürlülük ve bilinirlilik yaratılmadı ki görünmeyenleri de incelemeye, araştırmaya ve anlamaya sıra gelsin” dedi.

Bölgede yaşayan Kürt Alevilere karşı özellikle 1967 Elbistan, 1971 Kırıkhan saldırıları, arkasından Malatya’da ve 1976’da Pazarcık’ta yapılan saldırılarla bölgenin havasının kirletildiğini vurgulayan Tunç, “Alevilerin çok büyük bir değer verdikleri Gıjık Dede (Sabri Özkan) katledildi. Arkasından Pazarcık ilçe başkanına gönderilen bombalı mektupla bölgenin zaten gerilimli olan atmosferi daha fazla gerilmişti. Bu sürecin devamında 19 Aralık’ta Çiçek Sinemasına atılan patlayıcı madde ile Maraş Katliamı’nın startı verilmiş oldu. Bir gün sonra Alevilerin Kürtlerin gittiği bir kahveye bomba atıldı. 21 Aralık perşembe günü ise iki devrimci öğretmen okuldan evlerine giderlerken arkadan sıkılan kurşunlarla katledildiler. Bir gün sonra cuma günü devrimci öğretmenlerin cenaze töreninde katliam kitlesel olarak başlatıldı” diye konuştu.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: MARAŞ'I, UNUTMADIK,, UNUTTURMAYACAGIZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');