İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 17:04 Bu haber 1365 kez okundu
 
Mazlum Der: Sorumlular tutuksuz yargılanırken, mağdurlar cezaevinde
28 Şubat 1997 örtülü darbe sürecinde hüküm giyen bazı kişiler 21 yıldır cezaevinde. Basın açıklaması yapan, Mazlum Der, 28 Şubat dönemi mağdurlarının hala cezaevinde olmasını "garabet" olarak niteleyerek, siyasi iktidarı ve yargıyı eleştirdi.
Ekonomi- Politik Haberi
Mazlum Der: Sorumlular tutuksuz yargılanırken, mağdurlar cezaevinde

 

28 ŞUBAT DARBESİNİN MAĞDURLARI HALEN CEZAEVLERİNDE!


28 Şubat Darbesinin Batı Çalışma Grubu ayağının yargılandığı davada sonunda bir karar çıktığına işaret eden Mazlum Der, geç de olsa “28 Şubat”ın mahkeme tarafından bir darbe olarak tescil edilmesine ve darbenin önemli figürlerinin  müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını memnuniyetle karşılayan dernek açıklamasında şu görüşlere yer verildi: 


"Ne var ki, adaletsiz bir şekilde ve önyargılı yollarla müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla mağdur edilen 28 Şubat yargı mağdurlarının serbest bırakılması talebimiz maalesef bugüne kadar karşılık bulmamıştır. Oysa onlar, yargı tarafından da tescil edilmiş olan bir darbenin aktörlerinin brifingleri ile bu haksız cezaları almışlardı.


Bu durum garabetin bir boyutu iken, ikinci bir boyutu ise sayısı üçü-beşi geçemese de bazı “yeniden yargılama” kararlarının, infaz ertelemesi yapılmaksızın devam ettirilmesidir. Haklarında hüküm verilen 28 Şubat darbecileri tutuksuz yargılanırken, mağdurların devam eden tutuklulukları hiçbir vicdan tarafından kabul edilemez. Yaşanılan garabet, yargı ciddiyetsizliğinin boyutunu gözler önüne sermiştir.


Ocak ayından beri sürdürdüğümüz kampanya çerçevesinde yeniden yargılama yapılmasını, mağduriyetlerin giderilmesini ve 20 yılı aşkın sürelerdir içeride tutulan mahpusların derhal serbest bırakılmasını talep ettik. Bu süreçte çok şey söylendi ama ne yazık ki ne siyasi iktidar, ne meclis, ne de yargı bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi. 
Hukuksuzluğun bu derece ayyuka çıktığı bir konuda böylesi bir sessizlik ve tavırsızlık endişe ve utanç vericidir."

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Mazlum, Der:, Sorumlular, tutuksuz, yargılanırken,, mağdurlar, cezaevinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');