İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 10:50 Bu haber 1321 kez okundu
 
Metal Sektöründe; İşçiler Grev, Patronlar Lokavt Diyor
Metal sektöründe çalışan 130.000 işçiyi temsil eden üç sendikanın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenle anlaşamayarak 2 Şubat'ta grev kararı açıklamasının ardından işveren sendikası lokavt kararı aldı.
- Haberi
Metal Sektöründe; İşçiler Grev, Patronlar Lokavt Diyor


Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın ( MESS ) lokavt kararı aldı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt tarihinin daha sonra şirketlere bildirileceğini belirtti. 
 

TÜRK-İŞ'e bağlı  Türk Metal Sendikası, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ve HAK-İş'e bağlı Çelik İşi grev kararı aldıklarını açıkladı.

Üç sendika ile MESS arasında Ekim ayında başlayan ve iki ay süren müzakerelerin ücreti ve sosyal haklar başta olmak için birçok konuda uzlaşma sağlanamadı. Bunun yerine arabulucuk görüşmeleri de anlaşmazlıkla sonuçlandı.

MESS ile üç gönderen arasında ayrı ayrı yapılan görüşmelerde tarafların uzlaşması için resmi müzakere süreci sona ermiş olsa da, grev öncesinde uzlaşmaya yönelik müzakereler yürütülebiliyor.

Geöen dönemde Birleşik Metal İş greve başlamış, kısa sürede MESS içinde  çözülmeler yaşanmıştı.Özellikle yabancı sermayeli iş yerleri, sendikayla gizli pazarlığa girmişmişti. 

Alman Metal İşçilerinden selam var:

Almanya metal işçisi

Ina MORGENROTH / IG Metall Sendikası Hamburg Şube Başkanı:  "Dünyanın her yerinde işverenler aynı. Almanya’da patronlar her geçen gün daha da zenginleşiyorlar. İşçi ücretleri hep yerinde sayıyor veya çok küçük artışlar oluyor, onu da mücadele etmezsek elde edemiyoruz. Türkiye’deki metal işçilerinin de aynı şeyleri yaşadığını biliyoruz.  İşçiler ve sendikalar arasında uluslararası dayanışmayı daha da güçlendirmeliyiz."

 

Grev nedir?

Topluca ve önceden tasarlayarak işi bırakma. Bir işe, bir faaliyete son vermek, durdurmak. İş Hukukunun ve bunun getirdiği toplu sözleşme düzeninin önemli araçlarından biridir. İşçilerin, işverenin tayin ettiği şartlarda çalışmayı reddederek toplu olarak işi bırakmaları, grevi bir baskı unsuru haline getirir.

Lokavt nedir?


İşverenin kendi kararıyla veya üyesi olduğu işveren sendikasının verdiği karara uyarak, işçilerin topluca işten uzaklaştırılmasına lokavt denir. 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Metal, Sektöründe;, İşçiler, Grev,, Patronlar, Lokavt, Diyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');