İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
AGON 18 yaşında
AGON 18 yaşında
Haber Detayı
26 Mart 2018 - Pazartesi 12:09 Bu haber 1713 kez okundu
 
Müslüm Gürses ‘ Kartal’da anıldı
Türk müziğinin unutulmaz ismi Müslüm Gürses, ‘Ali Kırca ile Hayat Meydanı’nda Kartal’da anıldı. Kartal Belediyesi’nin düzenlediği ve Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleşen geceye Muhteşem Candan, Ezel Akay, Ahmet Selçuk İlkan, Nurettin Soydan, Elif Kaya, Sevim Çaldıran ve İstanbul Arabesque Project konuk oldu.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Müslüm Gürses ‘ Kartal’da anıldı

 

Geceye katılan sanatçılar ve sevenleri; Müslüm Gürses’in yaşamı, müziği ve sosyal yaşamdaki etkilerinden bahsetti. Elif Kaya ve İstanbul Arabesque Project, Gürses’in en sevilen şarkılarını seslendirdi. Geceye Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Halil Şener, Soğanlık Orta Mahalle Muhtarı Salim Coşar ve  yurttaşlar katıldı.

Anma gecesi, gazeteci Ali Kırca’nın moderatörlüğündeki söyleşiyle başladı. Konuşmaların Müslüm Gürses’in hayatını konu alan bir belgesel film gösterildi. Filmde ünlü sanatçının hayatının yanı sıra Türk müzik dünyasına yansımaları anlatıldı.

 

 

 

"33 yıllık hayat arkadaşıydık"

 

Anma gecesine rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Gürses'in eşi Muhterem Nur ile bir telefon bağlantısı gerçekleştirildi. Nur konuşmasında, "İkimiz birbirimize çok yakındık. Arkadaş, sevgili, her türlü yakındık. Birbirimize bir can gibiydik, bağlılığımız ve sadakatimiz vardı. Dürüstlüğümüzü 33 sene beraber yaşadık" dedi. Ali Kırca’nın, “Herkesin severek dinlediği Müslüm Gürses kimi severek dinlerdi?” sorusu üzerine Muhterem Nur, ünlü sanatçının Sibel Can’ı severek dinlediğini ifade etti.

 

 

"Seyircinin karşısında olmayı tercih ederdi"

 

Müslüm Gürses'le ‘Firuze’ filminin çekimlerinde yolları kesişen Ezel Akay da konuşmasında, "Gürses'in kliplerden çok hoşlandığını düşünmüyorum. Şarkı söylemeyi ve seyircinin karşısında olmayı, müzisyenlerle birlikte çalıp söylemeyi daha çok seviyordu" dedi.

 

Geceye katılan Ahmet Selçuk İlkan ise Gürses’le birlikte yer aldığı yurt dışı konserlerini anlattı. İlkan, "Gurbet Konserleri ismini verdiğimiz konserlere, ülkemizin ayakta alkışlanan 10 sanatçısıyla giderdik. Müslüm Gürses’in hayatını anlatmak istersek, iki devrede anlatırız. Muhteşem’den önce ve sonra. Ben öncesini de biliyorum. Aynı şehrin insanlarıydık. İlk şarkıları ben vermiştim ona" dedi. Gazeteci Nurettin Soydan ise medya penceresinden Gürses'i anlattı.

 

 

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Müslüm, Gürses, ‘, Kartal’da, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');