İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 16:14 Bu haber 1136 kez okundu
 
Nazım Hikmet Yaşatılıyor
Nazım Hikmet doğum günü nedeniyle Kartal'da anılacak. Kadıköy Belediyesi Moda'da kaldırımlara şairin dizelerini yerleştirdi. Ataşehir Belediyesi de pazartesi akşamı için kutlama düzenledi.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Nazım Hikmet Yaşatılıyor

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

KARTAL'DA ANMA ETKİNLİĞİ
Türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı Nazım Hikmet (15 Ocak 1902 – 3 Haziran 1963), doğumunun 116. yılında Kartal Belediyesi’nin düzenleyeceği programla anılacak.
 
Kartal Belediyesi; siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanan ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçiren, memleket hasretiyle Moskova’da 3 Haziran 1963’te yaşamını yitiren usta şair Nazım Hikmet için 14 Ocak 2018 Pazar günü Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde iki etkinlikten oluşan ücretsiz bir anma programı düzenleyecek.
 
Şiirleri 50’den fazla dile çevrilmiş ve birçok ödül almış olan Nazım Hikmet’i anma programı, saat 13.00-16.00 arasında ‘Mutluluğun Resminin Şiirli Sergisi’ ile başlayacak. Sergide; Kartallı sanatçı Hasan Seçkin’in, Nazım Hikmet’in 116. doğum yılına adadığı şiirleri, sanatçı Vahit Akça’nın çizgileriyle buluşacak. Sat 16.00’da ise Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, ‘Nazım Hikmet Memleket, Memleket Nazım Hikmet’ başlıklı etkinliğe ev sahipliği yapacak. Etkinlikte ‘Nazım’ın Dostları’ şair Ahmet Telli, yazar Hıfzı Topuz, şair İbrahim Karaca, şair, yazar ve oyuncu Orhan Alkaya ile Grup Adalılar, büyük şair anısına Kartallı sanatseverlerle bir araya gelecek.

KADIKÖY'DE ŞİİR SOKAKTA, NAZIM HİKMET HER YERDE

Usta şair Nazım Hikmet’in şiirleri doğum günü öncesi Kadıköy Moda Burnu'ndaki caddeye yazıldı. “Güzel günler göreceğiz” ile umudu, “sana söylemek istediğim en güzel söz” ile sevgiyi anlatan dörtlükler yolu Moda’ya düşenlere yol arkadaşlığı yapacak.

Cemal Süreya’nın dostlarına el salladığı pencere, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın kolunun altında ekmekle yürüdüğü sokak, Özdemir Asaf’ın telaşla çıktığı kapı, Cem Karaca’ya ilham veren Moda sahili, Nazım Hikmet’in memleket hasreti…

Kadıköy Belediyesi’nin ilçede yaşamış sanatçıların eserlerini yaşadıkları sokakta yaşatmak, böylece sanatçıların ve eserlerinin bilinirliğini arttırmak üzere başlattığı  “Yaşayan Sokaklar Projesi” Nazım Hikmet şiirleri ile sürüyor.

 2016 yılında başlayan “Yaşayan Sokaklar Projesi” kapsamında ilk çalışma Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak’ta yer alan Cemal Süreya'nın yaşadığı evin önünde yapılmıştı.  Proje kapsamında  Özdemir Asaf , Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirleri yaşadıkları sokakların kaldırım taşlarına yazılırken Cem Karaca’nın heykeli yapılmıştı.   Proje “Güneşi İçenlerin Türküsü, Kerem Gibi, Memleketimden İnsan Manzaraları” ve daha pek çok şiiri ile edebiyatımıza damgasını vuran Nazım Hikmet ile devam ediyor.

“Nazım Hikmet Her Yerde” sloganı şairin ölüm yıldönümü öncesi Ali Suavi Sokak’ta bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin duvarlarına ve Moda Caddesi’ndeki bloklara asılan şiirlere yenileri eklendi. Usta şairin şiirleri doğum günü olan 15 Ocak öncesi Kadıköy Moda Burnu’ndaki kaldırım taşlarına döşendi.

Güzel Günler Göreceğiz, En güzel, Bugün Pazar, Ceviz Ağacı şiirlerinden dörtlüklerin  yazıldığı kaldırım taşları  Kadıköy sokaklarında yürüyenlere Nazım Hikmet’in dizeleri yol arkadaşlığı yapacak.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

 ATAŞEHİR'DE DE KUTLAMA VAR
Ataşehir Belediyesi ise Büyük Usta Nazım Hikmet'in 116.Doğum günü kutlamasını,15 Ocak 2018 Pazartesi saat :20.30 Mustafa SAFFET Kültür Merkezinde, Değerli Sanatçılarımızın Şiirleri,Türküleri eşliğinde kutlayacak.

Bugün itibariyle Ücretsiz Davetiyelerinizi Mustafa SAFFET Kültür Merkezimizden temin edebilirsiniz. 

 

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Nazım, Hikmet, Yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');