İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 11:48 Bu haber 2013 kez okundu
 
Nedret Şelçuker Kartal'da Anıldı
Radyo ve televizyon alanında ilk devlet sanatçısı olma unvanına sahip olan Gazeteci-yazar Nedret Selçuker, ölümünün 9. yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı.
Gündem-Cemiyet Haberi
Nedret Şelçuker Kartal'da Anıldı

Anma programına Kartal Belediyesi Başkan Vekili Av. Hüsnü Yeşilyurt, Nedret Selçuker’in eşi Selma Selçuker, Meclis Üyesi Mehmet Tirgil, Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker, Nedret Selçuker’in sanatçı dostları, öğrencileri, arkadaşları ve yurttaşlar katıldı.

 

2008 yılında Kartal’da vefat eden Nedret Selçuker için Hasan Ali Yücel’de gerçekleştirilen anma töreninde sanatçı Özlem Kırımlı, Ulvi Kırımlı ve Emin Aydın mini bir konser verdi. Nedret Selçuker’in 2500 öğrencisinden biri olan öğretmen Şefika Keskin, Nedret Selçuker’in duru Türkçesini, öğretmenliğini ve öğrencileri ile diyaloğunu anlattı. Keskin, Nedret Selçuker’in kendini nasıl tanımladığını şöyle anlattı: “Evliyim, çocuğumuz yok. Bütün çocuklar ve öğrencilerimiz bizim evlatlarımız. 2 çocuğumuz var sayılır. Biri eşim Selma, diğeri de ben. Umarım içimizdeki çocuk bizi hiç terk etmez.” Keskin, “Nedret hocadan aldığımız bu meşaleyi devraldık. Doğru Türkçe konuşulması için dersler vermeye devam ediyorum” dedi. Şair Bahadır Çakmak’ın, Nedret Selçuker anısına yazılmış olan şiirleri okuduğu anma programında Nedret Selçuker’in eşi Selma Selçuker’in doğum günü kutlandı.

 

 nedret selçuker ile ilgili görsel sonucu

Radyo Televizyon Alanında İlk Devlet Sanatçısı

 

Mikrofonların altın sesi Nedret Selçuker, TRT’de devam eden spikerlik hayatı boyunca mesleğe birçok yeni isim de kazandırdı. 2008 yılında İstanbul Kartal’daki evinde solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yuman Selçuker, Radyo-TV alanında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını alan ilk isimdi. Eşsiz Türkçesi ve sesiyle gönüllere taht kuran Selçuker, seslendirme konusunda başarılı çalışmalarıyla da adından sıkça söz ettirdi. Yunus Emre şiirleri de seslendiren Nedret Selçuker, zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in onayıyla, Radyo ve Televizyon alanında ‘Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı’ unvanını alan ilk isim olmuştu.

Kaynak: (B) - Belediye Editör:
Etiketler: Nedret, Şelçuker, Kartal'da, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');