İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
04 Ekim 2017 - Çarşamba 10:18 Bu haber 1599 kez okundu
 
Nobel Ödülleri Amerikalı Bilim İnsanlarına Verildi
Bu yıl 116.cısı verilen Nobel Fizik Ödülünü Amerikalı David J Thouless ile F Duncan M Haldane ve J Michael Kosterlitz paylaştı. Ödüller, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verdi. Geçen gün de tıp alanındaki Nobel ödülü Amerikalı uzmanlar Jeffrey Hall, Michael Rosbash ve Michael Young’a verilmişti.
Bilim-Teknoloji Haberi
Nobel Ödülleri Amerikalı Bilim İnsanlarına Verildi

Nobel Komitesi, “topolojik evre değişimlerin ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine” yaptıkları katkılar nedeniyle Thouless, Haldane ve Kosterlitz’in Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldüklerini açıkladı.

Komite tarafından yapılan açıklamada “Bu yılın ödül sahipleri, maddenin farklı durumlara girebildiği, bilinmeyen bir dünyanın kapılarını açtılar. Bilim adamları, süper iletkenler, süper sıvılar ve incecik manyetik katmanlar gibi maddenin alışılmadık evre ya da durumlarını araştırmak için ileri matematiksel yöntemler kullandı. Öncü çalışmaları sayesinde maddenin yeni ve şimdiye kadar hiç bilinmeyen evreleri araştırma konusu oldu.” ifadelerine yer verildi.

İnsan vücudunun biyolojik saatini inceleyen ve bunu kontrol eden moleküler mekanizmaları ortaya çıkaran üç ABD’li bilim insanı, 2017 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada “Bu tamamen yeni ve farklı bir şey ve daha önce görülmemiş dünyaların kapılarını açıyor. Bu dalgaları yakalayıp, mesajlarını çözmeyi başaranları çok sayıda keşif bekleniyor” denildi.

Bir yüzyıl önce Albert Einstein tarafından tahmin edilen ve izafiyet teorisinin bir parçası olan yerçekimsel dalgaların varlığı ilk olarak 2015’te tespit edilmişti.

Yerkeçimsel dalgalar, birbiriyle çarpışan kara delikler ve yıldız çekirdeklerinin çökmesi gibi evrendeki şiddetli olaylar nedeniyle zaman-mekan dokusunda görülen kıpırtılar.

Akademi Weiss, Barish ve Thorne’a 1,1 milyon dolarlık para ödülü de verdi.

Geçen gün de tıp alanındaki Nobel ödülü Amerikalı uzmanlar Jeffrey Hall, Michael Rosbash ve Michael Young’a verilmişti.

Bilim insanları, insan vücudunun biyolojik saatini inceleyen ve bunu kontrol eden moleküler mekanizmaları ortaya çıkaran çalışmalarla ödüle layık görülmüştü.

BBC- Euronews

Kaynak: (D) - Diğer Editör:
Etiketler: Nobel, Ödülleri, Amerikalı, Bilim, İnsanlarına, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');