İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Maltepe'de Koronavirüs Tedbirleri Denetimi
Maltepe'de Koronavirüs Tedbirleri Denetimi
Maltepe Belediyesinde iki Başkan Yardımcısı Görevi değişti
Maltepe Belediyesinde iki Başkan Yardımcısı Görevi değişti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Maltepeli minikler seyyar oyun parkında gönüllerince eğlendi
Maltepeli minikler seyyar oyun parkında gönüllerince eğlendi
Maltepeliler gelecek 5 yıllarını planlıyor
Maltepeliler gelecek 5 yıllarını planlıyor
Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 16:50 Bu haber 4301 kez okundu
 
'' ODTÜ'de ağaç katlıamına hayır!...
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Eğitim Hakkı Komisyonu, ODTÜ'de yapılan ağaç katliamı ve kaçak yapılaşmaya ilişkin açıklama yaptı.
- Haberi
'' ODTÜ'de ağaç katlıamına hayır!...

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü içinde,  40 dönümlük kavaklık alanda imar yönetmeliğine aykırı, ruhsatsız ve çok sayıda ağaç kesilerek yurt binası yapılmasına karşı öğrencilerin 15 Mayıs’tan beri devam eden direnişi, Rektör Verşan Kök’ün tehdidi ardından bu sabah polis baskınıyla karşılaştı. Üniversiteye polisin davet edilmesi,  girmesi ve şiddet uygulayarak öğrencileri gözaltına alması hukuk dışı bir müdahale olması yanında üniversitenin özerkliği ve öğrencilerin eğitim hakkını ihlal etmektedir. Bu nedenlerle öncelikle polis ablukasına son verilmeli ve gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ( KYK)  bağlı bir yurt yapılacağı kararı alındığı söylenmesine rağmen, Rektör Kök’ün ve ODTÜ yönetiminin alelacele ve öğrencilerin, akademisyenlerin, çalışanların ihtiyaç, tercih ve talepleri dikkate alınmadan verdiği bir karar neticesinde; üniversiteye ait arazinin rant alanına çevrilmesi, imar mevzuatına aykırı yapılaşmanın önünün açılması, başlayan ağaç katliamları ve beraberinde ekosisteme verilen zarar hiçbir gerekçeyle açıklanamaz/aklanamaz.

ODTÜ’de polis işgaline derhal son verilmeli, gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılmalı ve yurt yapımına dayanak olarak gösterilen ve tüm kampüsün yapılaşmaya açılmasının önünü açan Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Üniversite arasındaki protokol iptal edilerek,  ağaç kesimi derhal durdurulmalıdır.  

Tüm eğitim kurumları gibi üniversiteler de tepeden inme öğrencilerin, akademisyenlerin, çalışanların görüşleri alınmadan verilecek kararlarla yönetilemez. Biz eğitim hakkı savunucuları, ODTÜ kampüsünün imara aykırı yapılaşmasına karşı direnen, üniversitelerde özerklik ve eğitim hakkı için mücadele eden öğrenci ve akademisyenlerin yanındayız.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: '', ODTÜ'de, ağaç, katlıamına, hayır!..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı