İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 17:17 Bu haber 1468 kez okundu
 
OHAL yerüstünde geçer, yerin altı madenciye ait
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) özelleştirilmesinin önünün açan torba yasa tasarısına karşı tepkiler sürüyor. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) başkanı özelleştirmenin ölüm anlamına geldiğini belirtti
- Haberi
OHAL yerüstünde geçer, yerin altı madenciye ait

TTK’de örgütlü Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), gelişmeler üzerine Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu olağanüstü toplayarak eylem kararı almıştı. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ile Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal ve GMİS’e bağlı Kardon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Merkez Servisleri, Amasra Şubelerinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, TTK Üzülmez Müessesesi’nda çalışan maden işçilerini ziyaret ederek eylem süreci ile ilgili bilgi verdi.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK’nin bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini belirterek “Çünkü özelleştirme ölüm demektir. Bu yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. Eğer Hükümet bu sese kulak vermezse 1990-1991 ve 1994 yıllarında olduğu gibi madenciler ve bölge halkı olarak tek yürek, tek ses meydanlarda olacağız. Atalarımızın bize emaneti olan maden ocaklarımıza, işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkacağız” dedi.

Türkiye’nin, taş kömürü ithalatı için yılda yaklaşık 4-5 milyar dolar ödediğini ifade eden Demirci, TTK’nin küçüldüğünü fakat AKP’nin beklediği şekilde özel sektörün bu boşluğu dolduramadığını belirtti. “Bize Soma modelini dayattılar” diyen Demirci, “Biz bunu kabul etmedik ve işçi alınması için mücadelemizi sürdürdük. Ancak 15 Temmuz günü hain darbe girişimi oldu ve devamında gelen OHAL uygulamasıyla bu mücadelemiz kesintiye uğradı” diye konuştu.

Çıkartılmak istenen torba yasaya dikkat çeken Demirci, “Çeşitli vergilerle faturayı bizlere kesmek istiyorlar. Bu torba yasa tasarısı içerisine TTK ve TKİ’yi yani madenlerimizi de koydular. Ekonomik krizin bedelini bize canımızla ödetmek istiyorlar. Çeşitli baskılarla kabul ettiremedikleri Soma modelini bunca faciadan sonra göz göre göre bize dayatıyorlar. Soma modeli, Soma faciasıyla birlikte çökmüştür” dedi.

 

Kaynak:evrensel

Kaynak: Editör:
Etiketler: OHAL, yerüstünde, geçer,, yerin, altı, madenciye, ait,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');