İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 10:53 Bu haber 2840 kez okundu
 
Ölüm yıldönümünde, Dünyanın ilk kadın büyükelçisi Kollontay
Alexandra Kollontay (19 Mart 1872 – 9 Mart 1952) Sovyet Devrimi'nin az sayıdaki kadın önderlerinden biri. 8 Mart Gününün mimarlarından, Marksist militan, Bolşevik Partisi merkez komite üyesi, yazar, bakan ve büyükelçi.
Ekonomi- Politik Haberi
Ölüm yıldönümünde, Dünyanın ilk kadın büyükelçisi Kollontay


BURJUVA DOĞDU, BOLŞEVİK OLDU
 


“Yaşamadığım bir şey kalmadı; başarılar, korkunç derecede çok çalışma, takdir, kitlelerce sevilme, izlenmeler, nefret, cezaevleri, başarısızlıklar ve temel düşüncemde (kadın sorunu ve evlilik sorunu üzerine) yeterli anlayışı görememem, yoldaşlarla acı farklılıklar, düşünce ayrılıkları, ama aynı zamanda Parti’de (Lenin’in yönetimi altında) uzun yıllar beraber ve uyumlu çalışma.” “Birçok Hayat Yaşadım” kitabının arka kapağında, yetmiş yıllık hayatını özetler Aleksandra Mihaylavna Kollontay.

 

 

LENİN VE STALİN BAZI DAVRANIŞLARINI ONAYLAMAZDI 

 

Kollontay 19 Mart 1872’de Petersburg’da dünyaya geldi. Babası toprak sahibi Ukraynalı soylu ve saygın bir aileye mensup Michael Domontovic’dir. Çocukluğu Çarlık ordusunda Albay olan babasının görevi nedeniyle, Avrupa’da geçer. 1905, işçilerin Kışlık Saraya yürüyüşüne katılır.
Gençliğinde bir sosyete hanımefendisi olmak yerine Marx ve Engels üzerine çalışmayı yeğledi. 20 yaşında evlendi.  
Kendi evinde başlattığı kadın toplantılarıyla kadın kongrelerinin temelini atmış olur ve ileriki yıllarda 2. Enternasyonal’ın 7. ve 8. Kongresine ve Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’na deleğe seçilir. Clara Zetkin’le birlikte 8 Mart’ı her yıl Uluslararası Kadınlar olarak kutlama önerisinde bulunur ve aynı toplantıda Sosyalist kadın hareketinin yönetimi için Uluslararası Sekretarya üyeliğine seçilir
Evliliğin gayet "berbat" bir durum olduğunu anlaması ve kocasının zayıf liberal politikaları yüzünden onu terk edip Zürih'e ekonomi okumaya gitti. Orada Alman Komünist Partisi kurucularından Rosa Luxembourg'un düşüncelerinden etkilendi. 
1917 Temmuz ayının başlarında Kerenski Hükümeti tarafından tutuklanır. İçerideyken (26 Temmuz-3 Ağustos) Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi- RSDİP- Bolşevik (B)’in 6. Kongresi’nde Merkez Komite üyeliğine ve Kongre Onur Başkanlığına seçilir. Buna takiben 21 Ağustos (3 Eylül)’de Gorki ile Krassin’in başvurusu üzerine 5 bin ruble kefaletle serbest bırakılır ve ev hapsine alınır.
1917 yılının 24 Ekim’i 25’ine (6 Kasım’ı 7’ye) bağlayan gece Smolny’de ayaklanmanın karargâhında bulunur.
Devrim hükümetinin kadın bakanı 1917'de Rusya'ya dönen Kollontay Tekstil Fabrikaları'nda ve çeşitli atölyelerde çalışmaya başladı, fabrikalardaki çalışma koşullarını yakından gördü.
Erkeklerle diyalog kurmadaki rahatlığı Lenin ve Stalin tarafından hoş karşılanmasa da, devrimden sonra devlet yönetiminde de aktif görevler üstlendi. Devlet Yardımı Halk Komiseri Kurulu'nda görev alan Alexandra Kollontay, daha sonraki yıllarda büyükelçi olarak pek çok ülkede Sovyetler Birliği'ni başarıyla temsil etti. O, bu yanıyla dünyada ilk kadın büyükelçi unvanına da sahiptir. Başarılarının karşılığı olarak pek çok kez ödüllendirilen Kollontay, yaşamının son yıllarında anılarını ve mücadelesini kaleme aldı. 9 Mart 1952'de geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşama veda etti. 

 

 

BÜYÜKELÇİLİK  DÖNEMİ VE ÖDÜLLERİ

 


Meksika’da, 1927 - 1930 arası, Norveç’te 1945 yılına kadar büyük elçilik görevi yaptı. 1933 yılında kadınlar arasındaki çalışmaları için Lenin Nişanı ile, 1942 ve 1945 yıllarında da diplomatik çalışmaları için İşçi Sınıfı Kızıl Sancağı ödüllerini aldı, Görev yaptığı ülkede  Norveç Kraliyet Aziz Olaf Nişanı’na  ( Norveç'deki en yüksek nişan) layık görüldü. 1945 yılından sonra SSCB Dışişleri Bakanlığı danışmanlığı görevinde birçok yazdı.

 

 

HAYATI FİLM OLDU


Kollontay 1994 yılında çekilen televizyon filmine konu olmuş, Bir Tutku Dalgası: Alexandra Kollontay’ın Yaşamı , "Kollektay'ı Glenda Jackson seslendirmiştir.

 

Ninotchka filminde  1930'lu yıllarda sıra dışı  fikirleri olan Sovyet diplomatını Greta Garbo canlandırır

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Ölüm, yıldönümünde,, Dünyanın, ilk, kadın, büyükelçisi, Kollontay,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');