İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 10:29 Bu haber 1539 kez okundu
 
ÖSO Ancak Anzavur Ahmet Çetesine Benzer
Ulusal Eğitim Derneği (UED), ÖSO'yu Kuvayı Milliyeye benzeten yorumlara tepki göstererek; bunun, ulusal kurtuluş savaşımızı itibarsızlaştırma amacıyla yapıldığını söyledi. UED Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek imzasıyal yapılan açıklama şöyle:
- Haberi
ÖSO Ancak Anzavur Ahmet Çetesine Benzer

 

BASIN AÇIKLAMASI

"Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) – Kuvayı İnzibatiye (Anzavur Ahmet çetesi) ile benzeştirilebilir”

"Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) terör örgütü değil, kendi vatanlarını savunan içinde her meşrepten her inançtan etnik kökenden bulunan insanın bulunduğu milli yapıdır. Tıpkı Kuvayı Milliye güçleri gibi sivil bir oluşumdur"  diyenlere yanıtımızdır.

Türk ulusuna uygulatılmaya çalışılan emperyalist bir işgal planına karşı yerel direnişin ve bölgesel milis (halk) birliklerinin ilk kıvılcımı olan Kuvayı Milliye vatan ve namus savunmasının adıdır.

 “El Nusra” artığı, dış güçlerin maşası, kendi vatanına, kendi ordusuna karşı savaşan "Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)” ile Kuvayı Milliye'yi benzeştirmek tümüyle Kurtuluş ve kuruluşumuza, ulusumuza yapılmış itibarsızlaştırma ve hakarettir.

"Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'na, Türk kurtuluş savaşında bir benzeştirme yapılacaksa; Türk ulusu yokluk ve yoksulluk içinde, vatan, namus ve bağımsızlık mücadelesi vermeye çalışırken, İstanbul Hükümeti ve Padişah Vahdettin tarafından, İngiltere’nin desteği ile kurulmuş,  bir Hıyanet ve yıkım Ordusu olan Kuvayı İnzibatiye (Anzavur Ahmet çetesi) ile benzeştirilebilir.

Halkımızın bilgisine sunulur.

 

  

 YÖNETİM KURULU ADINA:                                            

Mahmut ÖZYÜREK
ULUSAL EĞİTİM DERNEĞİ
ISPARTA ŞUBE BAŞKANI

 
 
 
Anzavur Ahmet Kimdir ?

Milli Mücadele'ye karşı ayaklananlardandır. Balıkesir'e yerleşmiş bir çerkez ailesindendir. II. Abdülhamid zamanında Jandarma subaylığı yapmıştır.

Emekli binbaşı olarak memleketine çekildi.  Son derece dindar, kendini beğenmiş ve ittihatçı düşmanıydı.

 

Anadolu'daki ulusal kurtuluş hareketini, İttihatçılığın Bolşevikliğe varan bir uzantısı sayarak, din adına buna karşı çıkmak için kurulan, Cemiyeti Ahmediye'nin üyesi oldu. Kuvayı Milliye'yi bastırmak için gösterdiği çabalardan ötürü, Sultan Vahidettin kendisine "mirmiran"lık (bir çeşit mülki paşalık) unvanı vermişti.

 

Silahlı girişimlerinde başarısızlığa uğradıktan sonra, Yunanlı işgalcilerle işbirliği yapmış ve Yeniçiftlik köylü Mehmet Efe tarafından 1921 yılı Nisan ortalarında bir çarpışmada vurularak öldürülmüştür. 

Kaynak: Kimkimdir.gen.tr

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: ÖSO, Ancak, Anzavur, Ahmet, Çetesine, Benzer,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');