İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 10:23 Bu haber 1204 kez okundu
 
Öz: Kartal'da Kırım Türkleri Anıtı Dikeceğiz
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Başkan Altınok Öz yaptığı konuşmada, " En yakın zamanda Kartal’da, Kırım Türkleri için bir sürgün ve soykırım anıtı dikeceğiz." dedi.
Ekonomi- Politik Haberi
Öz: Kartal'da Kırım Türkleri Anıtı Dikeceğiz

İftar programına; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Turgut Güngez katıldı. İftar saatinin gelmesiyle birlikte, katılımcılar oruç  açtı.

 

Kırım Türklerine ‘Sürgün ve Soykırım Anıtı’ Müjdesi

 

Başkan Altınok Öz yaptığı konuşmada “Bugün, Kırım Türk’ü kardeşlerimizle iftar sofrasındayız. Kırım Türklerine yapılan sürgün ve soykırımı unutmadık. Gelecek nesillere aktarılması için de en yakın zamanda Kartal’da, Kırım Türkleri için bir sürgün ve soykırım anıtı dikeceğiz. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Turgut Güngez’e teşekkürlerimi sunuyorum. Ramazan ayının birlik ve bereket ruhunun devam etmesini diliyorum” dedi.

 

OLAYIN TARİHÇESİ

 

Kırımlı Tatarlar sürgünden önce nasıl yaşıyordu?

Sovyetler Birliği'nin 1922'de kurulmasının ardından Moskova Kırım Tatarlarını özerk yerli nüfus olarak tanıdı. 1920 yılında Tatarlar Kırım'da gazeteleri, eğitim kurumları, müzeleri, kütüphane ve tiyatrolarıyla kendi kültürlerini geliştirme imkanına sahipti.

Kırım Tatarcası Rusçayla birlikte özerk yönetimin resmi diliydi.

1941 ALMAN İŞGALİ 

21 Ekim 1941’de Hitler orduları Kırım’ı işgal ettiler. Tatarların  zengin kesimleri, milliyetçi unsurları, Nazileri adeta kurtarıcı olarak görmüşlerdi. Tatarlardan oluşan bir polis gücü, Kızıl Ordu partizanlarına karşı savaştı.  Türkiye, Kırım Tatarlarını Nazilerle işbirliğine teşvik ediyordu. Hatta Mavi Alay adı verilen bir de birlik kurmuşlardı.  Nazilerin, esirlerden oluşturduğu birlikler içinde de Tatarlar vardı. Nisan 1944’te geri çekilen Alman orduları, aslında ‘insanaltı bir ırk’ diye aşağıladıkları binlerce Tatar’ı yanlarında götürdüler. Gidenlerin bir kısmı esir statüsünde götürülmüştü, bir bölümü ise işbirlikçi olarak başlarına gelecekleri öngördüklerinden gönüllü olarak gitmişti. Almanların Tatarları götürme nedeni ise fabrikalarda köle işçi olarak çalıştırmaktı. 

 

17/18 MAYIS 1944: KARA GÜN 

8 Nisan 1944’te Kızıl Ordu, Almanların boşalttığı Kırım’a girer girmez, Tatarlar cezalandırılmaya başlandı. Tatarların kitlesel ihanetlerine ilişkin söylence öyle hızlı yayılmıştı ki, binlerce Tatar daha ilk günlerde idam edildi.

Yük vagonlarına tıkıştırılan binlerce insan, aç biilaç Orta Asya’ya doğru yola çıkarıldılar. 

 

Tatarlar nereye sürgün edildi?

Tatarların çoğu Özbekistan ve komşu ülkeler Kazakistan ve Tacikistan'a gönderildi. Bazı küçük gruplar Ural dağları çevresinde ve Kostroma bölgesine gitti.

 

İlk üç yılda sürgün edilenlerin yüzde 20 ila yüzde 46'sı açlık, bitkinlik ve hastalıklar nedeniyle öldü.

Temiz su bulunmaması, kötü hijyen koşulları ve tıbbi yardım olmadığı için sürgün edilenler gittikleri yerlere sıtma, sarı humma, dizanteri ve başka hastalıklar taşıdılar.

 

Sürgün soykırım anlamına mı geliyor?

 

Bazı araştırmacılar ve muhalifler Tatarların sürgününün Birleşmiş Milletler'in soykırım tanımına uyduğunu savunuyor. Bu araştırmacılar Sovyetler Birliği'nin Kırım Tatarlarını etnik bir grup olarak yok etmeyi planladığını ve bu yolda adım attığını düşünüyor.

Buna karşın tarihi çalışmalar ve diplomatik belgelerde Kırım Tatarların zorunlu yeniden yerleşimi soykırım değil sürgün olarak tanımlanıyor.

 

Kaynak: BBC/Ayşe Hür-Radikal

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öz:, Kartal'da, Kırım, Türkleri, Anıtı, Dikeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');