İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 17:56 Bu haber 1335 kez okundu
 
Prof. Dr. Agop Kotoğyan Son Yolculuğuna Uğurlandı
Tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında yaşamını yitiren dermatoloji uzmanı Prof. Dr. Kotoğyan (Kolsuz Agop) için Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde tören düzenlendi. Törene CHP ve HDP'liler de katıldı.
Gündem-Cemiyet Haberi
Prof. Dr. Agop Kotoğyan Son Yolculuğuna Uğurlandı


Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli dermatoloji uzmanları arasında gösterilen ve salı günü tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Agop Kotoğyan, son yolculuğuna uğurlandı.

Agop Kotoğyan için Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Kotoğyan'ın tabutunun üzerine Türk bayrağı ve Kotoğyan'ın fotoğrafı konulurken, tabutun etrafında ise üzerinde "Sevgili Eşime", "Sevgili Ağabeyime", "Sevgili Babamıza", "Sevgili Dayımıza" ve "Sevgili Dedemize" yazıları bulunan beyaz karanfillerden oluşan çelenkler yer aldı.

Ayin sırasında meslektaşları ve öğrencileri Kotoğyan'ın tabutunun çevresinde mum tuttu.

Tabutun üzerine "Sevgili Agop Kotağyan ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz-Paşalı Birol" ve "Sevgili Agop Kotoğyan seni unutmayacağız-Paşalı Birol" yazıları da konuldu.

Törende Agop Kotoğyan'ın eşi Suzan Kotoğyan, oğlu Garen, kızı Darphin ve kız kardeşi Oremsima Kotoğyan taziyeleri kabul etti.

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın riyaset ettiği ayini, Episkopos Sahak Maşalyan yönetti.

Törenin ardından Prof. Dr. Agop Kotoğyan'ın tabutu cenaze aracına konularak, Balıklı Ermeni Mezarlığı'na götürüldü. Kotoğyan'ın cenazesi, burada toprağa verildi.

‘YAŞAMAZ’ DEDİLER


Kotoğyan, İstanbul Samatya’ya göç eden yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1939’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde doğdu. İlkokulda gümüş atölyesinde sağ kolunu prese kaptırdı. Cerrahpaşa’da “Bu çocuk yaşamaz” denildi. Komada kaldı ama hayata tutundu. Sağ kolu kesilince sol kolunu kullanmayı öğrendi. Tek elle tüplerden şırıngaya ilaç çekebilmek için evde portakallara su şırınga etti. Dikiş atabilmek için de evde ne kadar sökük varsa dikti. Bir kolu olmadığı için kendine acınmasına içerlendi ve okula gitmek istemedi. Daha sonra “Okumalıyım” diyerek geri döndü. Galata Getronogan Lisesi’nde okul birincisiydi. 1957’de Tıp Fakültesi’ni kazandı. Mezun olduğunda yine okul birincisiydi. 1964’te Cerrahpaşa’daki Dermatoloji Kürsüsü’nde asistan olarak göreve başladı. Uzmanlık tezini “uçuk” üzerine yaptı. 1979’da profesör kadrosuna atandı. Türkiye’de cinsel yolla bulaşan hastalıklar kürsüsünü kurdu. 300’ü aşkın makalesi yayınlandı. 2004’te de emekli oldu.

Efsane doktor Türk bayrağıyla uğurlandı

Cenaze törenine Kotoğyan'ın ailesi, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ile aralarında meslektaşları, arkadaşları, öğrencilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Prof., Dr., Agop, Kotoğyan, Son, Yolculuğuna, Uğurlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');