İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
03 Nisan 2018 - Salı 11:17 Bu haber 1374 kez okundu
 
Rus Subay ortada kaldı
Geçen yıl Ardahan'da bozulmamamış halde bulunan ve Polonya asıllı Rus Yarbay Rjepetski'ye ait ceset Kars Müzesi'nde bekliyor.
- Haberi
Rus Subay ortada kaldı

Ardahan merkez Karagöl Mahallesindeki bir inşaat alanında temel kazısı sırasında üzerinde haç işareti olan bir tabuta rastlanması sonucu ortaya çıkan ve daha sonra Kars Müzesi`ne götürülerek koruma altına alınan Polonyalı yarbayın naaşı ilgili bugüne kadar karar verilemedi.

Türkiye ile Rusya ve Polonya arasında diplomatik krize de yol açan naaşın ne olacağı merak konusu.

 

 

Yarbay Karl Karloviç Rjepetski Kimdir ?

1. Kafkas Kolordusu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginski Alayı’na mensup Yarbay Rjepetski, 1847’de Reval’de (Tallinn) Katolik soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1867’de astsubay ve 1870’te asteğmen rütbesine yükseldi. 

 

1875’te uzun yıllar görev yapacağı Türkistan bölgesi’qne, 69.Taşkent Guberniyası Taburu’na gönderildi. 1891’de de 1. Türkistan Topçu Taburu’nda yarbay rütbesine yükseldi. 12 Kasım 1894’te Ardahan’da hayatını kaybetti. 
Rjepetski’nin 1883’te Mariya ve 1885’te Yelena adlı kızları dünyaya geldi. Ardahan’da Katolik kilisesi olmaması sebebiyle Ermeni-Katolik kilisesi tarafından defnedildi. 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Rus, Subay, ortada, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');