İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 18:19 Bu haber 1274 kez okundu
 
Sağlık emekçilerine şiddete ‘iş kazası’ kaydı
TTB’nin başvurusunu değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sağlık emekçilerine yönelik şiddet olaylarının da “iş kazası” olarak kaydedilmesi gerektiğini belirtti.
- Haberi
Sağlık emekçilerine şiddete ‘iş kazası’ kaydı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bir başvuruda bulundu.

Başvuruda sağlık emekçilerinin sağlık kurumlarında ve iş yürütümü sırasında uğradıkları şiddet olaylarının “iş kazası” olarak bildirilmesi gerektiğine dikkat çekildi ve bakanlığın bu konudaki görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi istendi.

Başvuruyu değerlendiren bakanlık, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ilgili maddelerindeki iş kazası bildirimlerine ilişkin düzenlemeler doğrultusunda şiddet olaylarının da iş kazası olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve ilgili yanıtı 16 Kasım’da TTB’ye iletti. Yanıtta şu ifadeler yer aldı:

Sağlık hizmet sunucularında çalışanların herhangi bir iş kazasına maruz kalmaları durumunda, bu kazaların işveren mahiyetine haiz sağlık hizmeti sunucuları tarafından “Beyaz Kod” sistemiyle kendi bünyelerinde kayda alınsa dahi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na iş kazası bildiriminin yapılması gerektiği değerlendirilmiştir.

Sendika.Org/ Ankara

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, emekçilerine, şiddete, ‘iş, kazası’, kaydı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');