İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 09:58 Bu haber 2714 kez okundu
 
Salih Mirzabeyoğlu yaşamını yitirdi
Büyük Doğu düşüncesinin yaşayan en önemli temsilcisi, aktivist, yazar, Salih Mirzabeyoğlu ailesinin isteği üzerine getirildiği Kadıköy'de yaşamını yitirdi. Geçirdiği beyin kanaması sonucu Yalova Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen ve İstanbul'a 9 gün önce nakledilen, Akıncılar Derneği'nin kurucu lideri Mirzabeyoğlu'nun gönüldaşları Siyami Ersek Hastanesi'ne akın etti.
Ekonomi- Politik Haberi
Salih Mirzabeyoğlu yaşamını yitirdi

Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan ve 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen Salih İzzet Erdiş, 68 yaşında hayatını kaybetti.

Geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi edildiği Yalova Devlet Hastanesi'nde 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilen Erdiş'in, yaşam destek ünitesine bağlı süren organ fonksiyonları da durdu.

 

İBDA-C'nin KUMANDANI

 

İBDA-C, 'İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi'ni; Büyük Doğu ise Necip Fazıl'ın 1940-1980 arası çıkardığı yayınlarla ortaya koyduğu ideolojiyi.temsil etmekteydi.

İBDA-C kurucusu Salih Mirzabeyoğlu, 15 yaşında Necip Fazıl ile tanışmış ve Nakşibendi tarikatına katılmıştır, Necip Fazıl'ın fikirlerinden büyük ölçüde etkilenen Mirzabeyoğlu, sonrasında ise 1970'te Akıncılar Derneği'nin kurucularından olmuştur. Akıncılar da, derneğe bir ithaf taşımaktadır.

Mahir Çayan'ın   politikleşmiş askeri savaş stratejisi (PASS) İBDA-C tarafından da benimsenmiştir. Mahir Çayan'ın ideolojisine bir yakınlık duymasalar da, İsrail Büyükelçisi'nin cezalandırılması dolayısıyla  saygı duyarlar ve onun 'parti-cephe' modeli örnek almışlardır.

28 Şubat döneminde İBDA-C davasında yargılanan ve müebbet hapis cezası aldıktan sonra 16 yıl cezaevinde kalan Mirzabeyoğlu, yeniden yargılanıp beraat etmişti.  

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Salih, Mirzabeyoğlu, yaşamını, yitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');