İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 14:32 Bu haber 2002 kez okundu
 
Seçme seçilme haklarını kutladılar.
CHP MALTEPE KADIN KOLARI BAŞKANI VE YÖNETİMİ 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNDE SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 84.YILINDA ATATÜRK BÜSTÜNE ÇELENK KOYDU.
- Haberi
Seçme seçilme haklarını kutladılar.

Kadınlarımız 84 Yıl Önce Bugün Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu: Dünyada 2. Sıradaydık, Şimdi 118

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü... Fakat bu tarihin Türkiye'deki kadınlariçin daha farklı bir önemi var. 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşti: Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Genç Cumhuriyet, 84 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanıdı, fakat bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı.

Türkiye'de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis'e 18 kadın milletvekili girmiş ve kadınlar yüzde 4.5 oranında temsil edilmişlerdi. Ülkemiz bu temsil oranı ile o dönem dünyada ikinci sırada yer alırken bugün dünya ülkeleri arasında ilk 100’de bile yer almıyor. 

Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği TBMM V. Dönem seçimleri 8 Şubat 1935’te yapıldı.

 
 

 

 
 
Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Seçme, seçilme, haklarını, kutladılar.,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');