İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 12:09 Bu haber 2167 kez okundu
 
Sevkan Ordu öldükten sonra mı tedbir alınacak?
Eşinden 15 yıl boyunca işkence gören Sevkan Ordu şiddet görerek hayatını kaybeden kadınlardan biri olmak istemediğini söyledi. Defalarca şikâyetçi olduğu halde resmi kurumların tedbir almadığını iddia eden Sevkan “Devlet ben öldükten sonra mı tedbir alacak” sözleriyle isyan etti.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Sevkan Ordu öldükten sonra mı tedbir alınacak?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre Türkiye’de bu yıl Ocak ayında 28, Şubat ayında 49, Mart ayında ise 25 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu kadınlardan biri olmak istemediğini dile getiren Sevkan Ordu (30) 15 yıldır eşi Özkan Ordu’nun şiddetine maruz kaldığını belirtti. 30 Ekim 2017’de boşanma talebiyle mahkemeye başvurup oğlu (2) ve kızıyla (12)  birlikte ailesinin evine sığınan Sevkan, kendisinin ve ailesinin ölümle tehdit edildiğini söyledi. Defalarca şikâyetçi olduğu halde resmi kurumların tedbir almadığını belirten Sevkan, “Ülkede adalet yok. Ben öldükten sonra mı adalet yerini bulacak?” diye sordu.

 

“Balkona çıkmaya korkuyorum”

 

Sevkan Ordu, yaşadığı travmayı şu sözlerle anlattı: “Boşanma davası açtım. Çocuklarımın geçici velayeti bende. Kendisi hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen her gece sitemizin önünde dolaşıyor, tehdit mesajları atmaya devam ediyor. Ailemin evi dokuzuncu katta olmasına rağmen balkona çıkmaya korkuyorum. Devlet ne zaman önlem alacak? Çocuklarım annesiz kalınca mı? Benim annemin babamın içi yanınca mı?”

 

Polis: Müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını ve mermileri bize getirirsiniz

 

Boşanmak istediği eşinin 3 yıl uyuşturucu satıcılığından cezaevinde kaldığını kaydeden Sevkan Ordu, “Beni, komşularımı, ailemi, çocuklarımı tehdit eden birinin hâlâ dışarıda olması ve polisin, savcının buna ses çıkarmamasına anlam veremiyorum. Bütün bu tehditler üzerine evimizin karşısında silah sıkılıyor. Babamın arabası kurşunlanıyor. Babama ait iş yeri kundaklanıyor. Polise; ‘gelin güvenlik kamerası görüntülerini alın’ diyoruz. Bize verilen cevap ‘Siz müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını flaşa atıp, mermilerle bize getirirsiniz’ şeklinde oluyor. Annemle beraber çevrede bulduğumuz mermi kovanları ve güvenlik kamerası görüntüleriyle polise gittik. Polisler şikâyet için yeterli delil olmadığını söylediler” diye konuştu.

 

Suçlu serbestçe dolaşırken delil istenen şiddet mağduru kadınlar

 

Sevkan Ordu eşinin daha önce çocuklarının gözü önünde kendisini yakmaya çalıştığını da belirterek “Polise gidince de şikâyet edilen yine biz kadınlar oluyoruz. Suçlu serbestçe dolaşıyorken, şiddete maruz kalmamıza rağmen ifadeye çağrılan, delilleri toplayın denen bizler oluyoruz. Gördüğüm bütün kadın katliamlarında koruma talebi yapılmış. Ama buna rağmen kadınlar ölmeye devam etmiş. Ben sadece çocuklarım için, ailem için; başta kadınlar olmak üzere herkesin bana sahip çıkmasını istiyorum” dedi.

 

EMEP ve PSAKD'den destek

 

Konuyu basından öğrenen Emek Partisi (EMEP) Malatya İl Başkanı Kemal Gültekin ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Şube Başkanı Latife Ulutaş, parti ve dernek yöneticileriyle birlikte Sevkan Ordu’nun evini ziyaret etti. Burada konuşan PSAKD Şube Başkanı Latife Ulutaş iddiaların son derece ciddi ve kaygı verici olduğunu ifade ederek, “Kadın cinayetlerinin bu derece arttığı bir dönemde bizlerin daha fazla yan yana durmaya, dayanışmaya ihtiyacımız var. Bu dayanışma sadece Sevkan için değil bütün kadınlar içindir. Bizler de elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız. Yalnız değilsiniz” diye konuştu. Ulutaş’ın ardından söz alan EMEP il başkanı Kemal Gültekin de adalet sistemini eleştirerek “Her yıl yüzlerce kadın; kocası, eski sevgilisi ya da hiç tanımadığı birileri tarafından öldürülüyor. Binlercesi şiddete maruz kalıyor. Bütün bunlar uzaklaştırma, koruma kararlarına rağmen yaşanıyor. Artık yetkililerin kadın cinayetlerine bakış açısının münferit bir olaya bakış açısı gibi olmaktan çıkması ve gerçek tedbirler alınması gerekiyor” dedi.

 

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/349696/devlet-ben-oldukten-sonra-mi-tedbir-alacak

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Sevkan, Ordu, öldükten, sonra, mı, tedbir, alınacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');