İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 15:03 Bu haber 1816 kez okundu
 
Âşık Veysel Maltepe ve Kartal’da özlemle anıldı
Ünlü halk ozanı Âşık Veysel, vefatının 45. yıl dönümünde Maltepe’de ve Kartal’da düzenlenen programlarla anıldı.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
Âşık Veysel Maltepe ve Kartal’da özlemle anıldı

Aşık Veysel ölüm yıl dönümünde Maltepe ve Kartal’da Türk halk müziği eşliğinde anıldı.

 

“Her şeyini sazına gizlemiş bir usta”

 

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programı Belediye Başkanı Ali Kılıç da,  merdivenlere oturarak takip etti. Ünlü ozanın hayatının anlatıldığı kısa bir belgesel gösteriminden sonra Erdal Erzincan bağlamasıyla sahne aldı. Aşık Veysel’in eserlerini seslendiren Erzincan, “O, önümüze ışık veren, yolumuzu açan bizi bir araya getiren bir değer. Her şeyini sazına gizlemiş, sırlamış, vasiyetini bile onu vermiş bir usta.  Bende onun sazına gizlediklerini bulmaya çalışacağım” dedi.

 

Veysel gider adı kalır dostlar beni hatırlasın

 

Âşık Veysel ölüm yıl dönümünde Kartal’da da unutulmadı. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ‘Uzun İnce Bir Yol Hikayesi’ adıyla düzenlenen anma gecesine Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Fehmi Okay, Cengiz Türkmen de katılanlar arasındaydı. Anma programında Âşık Veysel Şatıroğlu’nu anlatan sinevizyon gösterisi izlendikten sonra, sanatçı Zeynep Başkan, Mehmet Gümüş, Arif Kabadayı, Binay Koçak ve Mehmet Köroğlu, Âşık Veysel’e ait birçok türküyü seslendirdi.

 

Programda konuşan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay, “ -Veysel gider adı kalır dostlar beni hatırlasın- dizelerinin yazarı olan Âşık Veysel’i dostları olarak andık. Bütün sanatçı dostlara bu anlamlı gecede burada oldukları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Âşık, Veysel, Maltepe, ve, Kartal’da, özlemle, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');