İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Mart 2018 - Salı 15:36 Bu haber 1289 kez okundu
 
Şubat ayında ölesiye çalışan, çalışırken ölen 123 işçi daha!
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre, Şubat ayında en az 123 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu işçilerin yüzde 96’sının sendikasız olduğu belirlendi.
- Haberi
Şubat ayında ölesiye çalışan, çalışırken ölen 123 işçi daha!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Şubat ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre; Şubat’ta hayatını kaybeden 123 emekçinin 102’si ücretli (işçi ve memur statüsünde çalışan), 21’i ise kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Hayatını kaybedenlerden 11’i kadın, 112’si erkek işçi olarak saptandı. Ayrıca 15, 16 ve 17 yaşında olan tarım emekçisi üç çocuk çalışırken can verdi. Yılın ilk iki ayı değerlendirildiğinde çocuk işçi ölümlerinde geçen seneye göre artış gözlemlendi.

 

Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, metal ve ticaret işkollarında gerçekleşirken, en fazla ölüm nedeni trafik kazası, ezilme, göçük ve yüksekten düşme olarak kaydedildi. En çok iş cinayeti Kocaeli, İstanbul, Hatay, Aydın, Denizli, Mersin, Samsun, Antalya, İzmir ve Zonguldak’ta yaşandı. Raporda, ölenlerin yüzde 96’sının (118 işçi) sendikasız olmasına vurgu yapıldı.

 

 

Her işçi ölümü tek tek incelenmeli

 

İSİG Meclisi açıklamasında aşırı, yoğun ve fazla çalışmaya bağlı ölümlerin yeterince ele alınmadığına dikkat çekerek; “2013 yılında en az 48 işçi, 2014 yılında en az 121 işçi, 2015 yılında en az 155 işçi, 2016 yılında ise en az 217 işçi, 2017 yılında ise en az 183 işçi kalp krizi ya da beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdi. Her işçi ölümü tek tek incelenmelidir. Yine belirtmeliyiz ki birçok işçi ölümüne ecel dendiği için haberdar olamamaktayız. Bu yüzden çok daha fazla ölüm olduğunu unutmamalıyız” dedi.

 

Raporda, Türkiye’de haftalık çalışma saatinin ortalama 50 saatin üzerinde olduğu, işçilerin İzin haklarını kullanamadığı vurgulandı. Üç işçinin yapacağı işin, bir işçiye yaptırılır hale geldiği belirtilen raporda, “İşyerlerinde sağlık ekibi ve ambulans yok. Soma’daki maden işçilerinden mevsimlik tarım işçilerine kadar işçilerin başında ‘hadi hadi’ diyen dayıbaşları, çavuşlar, taşeronlar var. Bu süreç bugün kiralık işçilik, özel istihdam büroları, iş mahkemeleri kanununun değiştirilmesi gibi birçok saldırı ile derinleştiriliyor. İşte tam da bu noktada aşırı, yoğun, fazla çalışma nedenli ölümlerin artacağı aşikar. Önlemek için örgütlenmeliyiz” çağrısı yapıldı.

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Şubat, ayında, ölesiye, çalışan,, çalışırken, ölen, 123, işçi, daha!,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');