İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 11:55 Bu haber 1225 kez okundu
 
Şule İdil Dere Davası 3. Duruşması Çarşamba Günü Görülecek
İki yılda 2 duruşması görülen Şule İdil Dere Davası’nın 3. duruşması 11 Nisan 2018 Çarşamba günü saat 10:00’da Kartal-İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
(ÖZEL) Haberi
Şule İdil Dere Davası 3. Duruşması Çarşamba Günü Görülecek

12 Mayıs 2016’da Kadıköy Kurbağalıdere’de yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İSTAÇ A.Ş. Kurbağalıdere Islah Çalışması’nda İBB hafriyat kamyonu geri manevra yaparken Kurbağalıdere-Yoğurtçu Parkı yaya-bisiklet yolunda yürüyen Şule İdil Dere’nin canını aldı.

 

Şule İdil Dere davasında, İBB Çevre Korum Kontrol Daire Başkanlığı Şefi/Kontrol Amiri, İBB Saha Sorumlusu, İBB Harita Mühendisi Saha Sorumlusu, İSTAÇ A.Ş. Deniz Hizmetleri Müdürü, İSTAÇ A.Ş. Deniz Hizmetleri Müdürü, İSTAÇ A.Ş. Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Asya Yakası Kıyı Temizlik Şefi, İSTAÇ İş Sağlığı Güvenliği (İSG) Uzmanı ve İSTAÇ personeli olan şoför yargılanıyor.

Sanıklar hakkında TCK 85/1 maddesinden “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2-6 yıl arası hapis cezası isteniyor.

 

 

İBB’DE İDİL’DEN ÖNCE İDİL’DEN SONRA DÖNEMİ

 

 

20 ay sonra başlayan Şule İdil Dere davası ilk duruşmasında her iki kurum adına yargılanan sanıklar ve avukatları, İSG  ve yaya can güvenliği önlemi almanın kendi sorumluluklarında olmadığını belirterek birbirlerini suçladı. İBB ve İSTAÇ A.Ş.’nin İstanbul kıyılarında 4 şantiyeyi kapsayan kıyı temizlik çalışmalarında hiçbir yaya can güvenliği önlemi almayı projeye dahil etmedikleri ortaya çıktı.

 

İkinci duruşmada yine sanık beyanlarıyla İBB’DE “İDİL’DEN ÖNCE İDİL’DEN SONRA DÖNEMİ” yaşanmış olduğu anlaşıldı.

İdil’den önce İBB tarafından yüklenici İSTAÇ A.Ş.’ye yalnızca sözlü bildirilen “şantiye-iş teslimi”nin İdil’den sonra şantiyenin resmi bilgilendirmeyle yapılmaya başlanmış olduğu sanık ifadelerinden anlaşıldı.

Yaya ve bisiklet yoluna çalışma için zorunlu olarak hafriyat kamyonu sokulduğunu beyan eden İBB’nin İdil’den sonra hafriyatın Yoğurtçu Parkı yaya yolundan taşımak zorunda olmadığı ortaya çıktı. . İBB-İSTAÇ Kurbağalıdere’den çıkardığı dip artığını olaydan sonra deniz yoluyla taşımaya başladı.

İlk duruşmada can güvenliği almak bizim işimiz değildi diyerek sorumluluğu birbirine atan İBB ve İSTAÇ A.Ş. avukatları 2. duruşmada adeta ortak savunma yaptı. Yasal yükümlülüğe uymayarak, önlem almayarak can alan kamu kurumu İBB’nin avukatı, SUÇLARINI NORMALLEŞTİREREK, ÖNEMSİZLEŞTİREREK ALDIKLARI CANI, İDİL’İ SUÇLADI.

İBB sanık avukatı “Müvekkillerim İSTAÇ A.Ş. kapsamında kamu görevi yerine getirmektedirler. Yüzlerce defa bu yoldan kamyonla geçilmesine rağmen böyle bir olay meydana gelmemiştir. .. Merhumenin de kusurlu olduğunu düşünüyoruz” diyerek can alan “kusur”un, bir kerelik değil, yaya-bisiklet yoluna yüzlerce hafriyat kamyonu sokarak defalarca ve sistematik bir ihmal olduğu kendi beyanlarıyla ortaya çıktı.

 

 

İBB ARTIK GÜVENLİK ÖNLEMİ ALIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 12 Mayıs 2016’da İSTAÇ A.Ş. ile gerçekleştirdiği ve Şule İdil Dere’nin canına mal olan Kurbağalıdere Islah Çalışması 21.09.2017 tarihli sözleşmeyle Özka İnşaat ile devam etmektedir. https://ibbqr.ibb.gov.tr/kadikoy-kurbagalidere-eski-dmo-kalamis-arasi-islah-insaati/

2017 Eylül ayından itibaren Kurbağalıdere’de çalışma alanı yaya ve bisiklet trafiğine kapatıldı, çalışma alanı çevresi güvenlik paravanlarıyla çevrilerek Yoğurtçu Parkı’ndaki insan trafiği, ağaçlar ve balıkçı barınağı korumaya alındı.

Kurbağalıdere Islah Çalışması, Nisan 2018 itibarıyla güvenlik önlemleri alınmış olarak devam etmektedir.

 

 

İdil'in ailesi: İstanbul'un yöneticilerini affetmeyeceğiz.

 

"Şehrin can ve mal güvenliğini koruyarak halka kamu hizmeti vermekle yükümlü bir kamu kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2016’da İdil’in canını aldığı çalışmasında da yükümlü olduğu bu önlemleri alsaydı İdil bugün hayattaydı.

İBB’nin İdil’den sonra da olsa can alınmasını önleyecek tedbirleri geç de olsa almasından biz ancak memnun oluruz ancak aynı özeni 2016 çalışmasında göstermeyip canımızı aldıkları için, 2 yıldır sorumluluk almadıkları için, asli kusurlu-müteselsil sorumlu bulunan 8 üst düzey İBB yöneticisinin yargılanmasına izin vermedikleri için, can alan çalışmanın 3 müdürünü terfi ettirdikleri için bu şehrin yöneticilerini affetmeyeceğiz.

İdil için adalet arıyoruz.

Önce vicdan arıyoruz.

ŞULE İDİL DERE AİLESİ

7 Nisan 2018-İstanbul"

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Şule, İdil, Dere, Davası, 3., Duruşması, Çarşamba, Günü, Görülecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');