İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 11:00 Bu haber 2585 kez okundu
 
Süreyya Paşa Kabri Başında Anıldı
Asker, siyasetçi ve iş adamı Süreyya İlmen, kabri başında dualarla anıldı.
Gündem-Cemiyet Haberi
Süreyya Paşa Kabri Başında Anıldı

Ölümünün 63. yıl dönümünde Süreyya İlmen için bugün saat 11.00'de Maltepe Başıbüyük'teki kabri başında anma töreni düzenlendi. Maltepe ve Kadıköy başta olmak üzere, İstanbul’un Anadolu yakasına birçok hizmetlerde bulunan Süreyya Paşa, Türkiye'nin ilk devlet yardımı almadan kurulan işletmesi olan Süreyya Paşa Mensucat Fabrikası’nı kurmuş, Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’nı, Süreyya Sinema ve Operasını, Maltepe’de Süreyya Plajı’nı yaptırmış; Narlıdere Çiftliği’ni SSK’ya, Süreyya Sineması’nı Darüşşafaka Cemiyeti’ne, Süreyya Plajı’nı ise Maltepe Belediyesi’ne bağışlamıştır.

 

 

Anma törenine Süreyya Paşa'nın torunu Atıf Aksel, Paşa'nın torunlarının oğulları Muammer Erboy ile Rıza İlmen, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, Belediye Başkan Yardımcıları, CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan, Belediye Meclis üyeleri, çeşitli kurumların temsilcileri,  İstanbul Tarihi Osmanlı Mehteran Kültür ve Yardımlaşma Derneği öğrencileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Süreyya Paşa 'nın Maltepe için yaptıklarından bahsederek gururlandığını ifade eden Ali Kılıç, "Süreyya Paşa Maltepemizin şekillenmesinde, büyümesinde ve kuşaktan kuşağa aktarılmasında hem ömrünü vermiş hem de servetini bağışlamıştır. Bu değerli insanın önünde ne kadar eğilirsek az gelir" dedi. Kılıç, konuşmasının sonunda Afrin'deki şehitleri de unutmadı.

 

Ardından sözü alan Muammer Erboy ise, Süreyya Paşa'nın Kadıköy'deki hizmetlerine rağmen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun törene katılmamasına sitem ederken, Maltepe Belediye Başkanı'na katılımından ötürü teşekkür etti.

 

Süreyya Paşa için cuma günü Maltepe Merkez Cumhuriyet Camii'de cuma namazı öncesi Mevlid-i Şerif okutulacak.

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Süreyya, Paşa, Kabri, Başında, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');