İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
2019 Bütçesi 610 Milyon Lira Oldu
2019 Bütçesi 610 Milyon Lira Oldu
Ölü’n Bizi Ayırana Dek
Ölü’n Bizi Ayırana Dek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Halkevlerine operasyon
Halkevlerine operasyon
Volkan Konak: Birisi ateş etmiş, benimle alakası yok !
Volkan Konak: Birisi ateş etmiş, benimle alakası yok !
Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 10:24 Bu haber 2773 kez okundu
 
“Türkiye’de Köy Enstitüleri” kitabı 7. Baskısını yaptı
Türkiye'de uzun yıllar öğretmenlik yapmış ve köy enstitülerini incelemiş Amerikalı yazar Fay Kirby'nin doktora tezi olan çalışma, Niyazi Berkes tarafından çevrildi.
Kültür-Sanat-Eğitim Haberi
“Türkiye’de Köy Enstitüleri” kitabı 7. Baskısını yaptı

“Tezde varılmış sonuçlardan anlaşılacağı gibi bir eğitim hareketi olarak Köy Enstitüleri’nin toplumsal gelişim ve değişim sürecini hızlandırmaktaki etkinliğinin evrensel boyutlarını kavrayan, kendi deyimi ile ‘dünya ölçüsündeki değerini anlayan’, bunu bilimsel yöntemlerle irdeleyip değerlendiren, bu alanda bugün bile aşılamamış en kapsamlı ve özgün araştırmayı yapan ilk eğitbilimci sayın Fay Kirby’dir. Bu nedenle Köy Enstitülüler kendisine teşekkür borçludur.”
Engin Tonguç  (Köy Enstitülerinin kurucusu)


 

“Türkiye’de Köy Enstitüleri” kitabı 7. Baskısını yaptı

 

Fay Kirby’nin yazdığı ve Niyazi Berkes’in çevirdiği kaynak eser “Türkiye’de Köy Enstitüleri” 7. Baskısını yaptı…

Köy Enstitüleri, temelleri 1935’te atılan ve 17 Nisan 1940’da kurulan, eğitimde devrimci bir atılım projesiydi.
Ülkemizin temel sorunlarından biri olan eğitim sorununu çözmek için hayata geçirilen ve azgelişmiş ülkelere örnek olarak gösterilen Enstitüler, eğitim bilimi literatürüne “Türk buluşu eğitim kurumları” olarak geçtiler.

 

Enstitülere ilişkin yazılanlar sayfasında önemli bir milat Columbia Üniversitesi’nde 1960 yılında Fay Kirby’nin yaptığı “Türkiye’de Köy Enstitüleri” adlı doktora tezidir. Bu tezin 1962 yılında ülkemizde kitap olarak yayınlanması Enstitülere hem ilginin artmasına hem de konuyla ilgili yeni yayınların hızla ve çok sayıda yayınlanmasına ön ayak olmuştur.
Tarihçi Kitabevi tarafından bir süre önce yeniden basılan ve 7. baskısını yapan bu kaynak kitap, ülkemizde öğretmenlik yapan ve 1954’e kadar enstitüleri inceleyen Kirby’nin kapsamlı incelemesidir. Çalışması sırasında neredeyse bütün köyleri dolaşan Kirby, enstitülerin toplumsal gelişim ve değişim sürecindeki boyutlarının dünya ölçüsündeki değerini anlamıştır.

Cumhuriyet tarihimizin en önemli atılımlarından birisi olan Köy Enstitülerine dair en kapsamlı çalışma olan ve Niyazi Berkes’in çevirdiği “Türkiye’de Köy Enstitüleri” güncelliğini ve önemini yitirmeyen kaynak bir eser… Mutlaka okunmalı, okutturulmalıdır…

 

 


Fay Kirby kimdir?


Fay Kirby, 1926'da Amerika'da doğmuş, yüksek öğrenimini Cornell ve Columbia Üniversitelerinde tamamlamıştır. Kirby, 1947-1950 yılları arasında Türkiye’de öğretmenlik yapmış ve 1951’de tekrar geldiği ülkemizde 1954 yılına kadar kalarak Köy Enstitüleri’ni incelemiştir.
Özgün adı “The Village Institute Movement of Turkey: An Educational Mobilization for Social Change” olan doktora tezini tamamlamıştır.
Kirby, 1962 yılından sonra Türkiye'ye yerleşmiş, İzmir dolaylarında bir tarım işletmesi kurmuş ve burayı çalıştırmış daha sonra da Ankara’ya yerleşmiştir. Bundan sonra yaşamını İngilizce dersleri vererek sürdüren Kirby, 1990 yılında Ankara’da yaşamını yitirmiştir.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör:
Etiketler: “Türkiye’de, Köy, Enstitüleri”, kitabı, 7., Baskısını, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı