İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 07:43 Bu haber 1168 kez okundu
 
Türkiye Kadın Meclisi Maltepe’de toplandı
Kadınların erkek şiddetine yönelik mücadelesi sürüyor. Baskılara, eğitim hakkının engellenmesine, taciz, tecavüz, istimsar ve cinayetlere dur demek için harekete geçen kadınlar bugün Maltepe'deki Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde bir araya geldi. 'Türkiye Kadın Meclisi'nin toplantısına 30 kentten yüzlerce kadın katıldı. Toplantının en önemli konusu ise şüphesiz 6284 yasanın korunmasına yönelik yapılan çağrılardı.
Ekonomi- Politik Haberi
Türkiye Kadın Meclisi Maltepe’de toplandı

 

30 kentten hareket eden 700’ü aşkın kadın İstanbul Maltepe’deki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bir araya geldi ve Türkiye Kadın Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. 
Açılış konuşmasını İstanbul Kadın Meclisi üyesi Dilber Sünnetçiğlu yaptı ve 6284 sayılı yasanın kadınların can simidi olduğunu yineledi. Sünnetçioğlu şöyle konuştu: “Susmayacağız. Yılmayacağız. Biz kendimiz ve çocuklarımız için şiddete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Adliye koridorlarında kızını annesini kaybedenlerin yanında olmaya devam edeceğiz. 6284 sayılı yasayı tüm kadınlara anlatacağız. ‘Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa’ kadınların can simididir. 


Farklı görüşlerden kadınların katıldığı toplantıda “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Kadınlar durmayacak”, “Çocuk istismarını durduracağız” dövizlerinin asıldı ve “Dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları atıldı.

Açılış konuşmasının ardından toplantıya katılanların önerileri alınmaya başlandı. İlk olarak söz alan Emine Ekşi, sağlık sorunlarına dikkat çekerek, köylerde ve mahallelerde kadınların sağlık konusunda bilgilendirilmesi önerisini sundu. Reyhan Bayram da, çocukların cemaatlerde eğitim altına alındığına dikkat çekerek, bu konuda da çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.


Dilber Sünnetçioğlu, Kadın Meclisleri hareketinin uzun soluklu olacağı görüşünde. “Çünkü kadınların buna ihtiyacı var” diyen Sünnetçioğlu, “Bakın, kadın cinayetleri bir tek 2011 yılında azaldı. Çünkü o sene kadın haklarının, İstanbul Sözleşmesi’nin, 6284 sayılı Kadınlar Şiddetten Koruma Yasası’nın konuşulduğu yıldı. Ve bugün, bu sene Şubat ayında, yalnızca 28 günde 47 kadın öldürüldü.

 

 

 

Sozcu

 

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Türkiye, Kadın, Meclisi, Maltepe’de, toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');