İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 13:54 Bu haber 667 kez okundu
 
Türkiye sivil darbenin içinde
Saray’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasını ve buna karşı çıkanların yandaşlar tarafından ‘darbeci’ ilan edilmesini eleştiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Türkiye, bir sivil darbenin içinde. Erdoğan istediğini atıyor, tek koşulu, partili olması” dedi.
- Haberi
Türkiye sivil darbenin içinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde gazetecilerle bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iktidarın 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen olağanüstü hali (OHAL) sürdürdüğünü ve ülkede sivil darbe sürecinin yaşandığını ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması sonrasında yaşananları ve sert polis müdahalesine değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye, bir sivil darbenin içinde. 12 Eylül darbecilerinin yaptığı yasal düzenlemelerin hepsi hala yürürlükte. O dönem üniversiteye nasıl rektör atanırsa hala öyle atanıyor. Erdoğan, istediğini atıyor. Tek koşulu var partili olması lazım, tek görevi Erdoğan ve arkadaşlarını alkışlamak” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’de mağdur vatandaş sesini çıkardığında ya savcı çağırıyor ya da anında linç yiyor. Kim doğruyu söylüyor, kim söylemiyor bunu en iyi vatandaşlarımız bilir. Vatandaşım emin olsun ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Sorunu çözecek insan adalet diyecektir, adaletsizliğe karşı çıkacaktır, israfa izin vermeyecektir, 13 uçakla gezmeyecektir.

KÖTÜ EKONOMİK TABLO

18 yılın sonunda Türkiye, ekonomik buhranla karşı karşıya. Öyle bir noktaya geldi ki borcun faizini ödemek için de borçlanmak zorunda. Peki, bu borçların ödenmesini hangi toplumsal sınıflar üstlenecek? Memura, işçiye, emekliye hak ettiği paralar verilmiyor. Milyonlarca da işsizimiz var.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Kendimizi bir kişiye kilitlersek yanlış yapmış oluruz. O şu demek oluyor. ‘Devleti bir kişi yönetecek.’ Bu algı yaratılmaya çalışılıyor, tehlikeli bir algı. ‘Bir kişi gelecek bizi kurtaracak’, biz Ortaçağ’da mıyız? Bizi kurtaracak olan akıl, erdem, istişaredir. Bir felsefe kurtaracak, bir kişi değil. Birlikte, beraber çözüm. Beraber yapacağız bunu.

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ

Bu konuda çalışmamız var. Sadece biz yapmıyoruz. Gelecek Partisi de yaptı. Millet İttifakı’nı oluşturan diğer partiler de yapıyor. Bu çalışmalar bir olgunluğa oluştuğu zaman, ittifakı oluşturan partiler belki bir ortak metin çıkarılabilirse Türkiye’nin önüne güzel bir çalışma konulmuş olacak.

HDP’NİN ÇALIŞMALARI

Bütün siyasi partiler bizim için değerlidir. Hangi siyasi parti, bu çalışmayı gönderirse teşekkür ederiz. AK Parti de böyle bir şey yaparsa teşekkür ederiz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem, Türkiye’nin büyümesi açısından, siyaset kurumunun halka hesap vermesi açısından çok önemli.

İTTİFAKLARIN DURUMU

Ben Millet İttifakı’nın sözcüsü değilim. Bütün genel başkanlar eşit düzeyde. Bir araya gelir, belirli konularda karar veririz. ‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem’den, neyi kast ettiğimizi önümüzdeki günlerde her partinin genel başkanı kamuoyuyla paylaşacak. Sayın Akşener, ilk grup toplantısında kendi görüşlerini ifade edecek. İttifak içinde olmamakla beraber Sayın Davutoğlu, kamuoyuyla paylaştılar. ‘Güçlendirilmiş parlamenter sistemden hemen oturalım, ertesi gün sonuçlandıralım’ değil. Olgunlaştırarak yapmamız lazım.

Kaynak: (ÇHA) - Birgün Gazetesi Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Türkiye, sivil, darbenin, içinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı