İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 09:42 Bu haber 1609 kez okundu
 
Tuzla'da 97 kişiyi hastanelik eden kokunun nedeni açıklandı
Toplum tek tip elbise kararnamesini tartışırken, Tuzla civarında uzun zamandır görülmeyen kimyasal atıklar tekrar ortaya çıktı. İSKİ'nin yaptığı laboratuvar incelemesi sonuncu
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Tuzla'da 97 kişiyi hastanelik eden kokunun nedeni açıklandı

İstanbul'u dün ayağa kaldıran yerden ilk fotoğraflar...
İstanbul Tuzla'da dün akşam İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane Mahallelerinde genizleri yakan koku paniğe yol açmıştı. Kokudan etkilenen çok sayıda vatandaş hastaneye kaldırıldı. Kaçak kimyasal atığın atıldığı alan günün aydınlanmasıyla görüntülendi.

 


"İSKİ'nin yaptığı laboratuvar incelemesi sonuncu metal ve tekstil sektöründe kullanılan Tetrachior cezhene ve Tricholoro ethene maddesi olduğu belirlendi"

İBB: KOKUYA, METAL VE TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KULLANILAN KİMYASAL YOL AÇTI

Tuzla İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane Mahallelerinde, dün akşam genizleri yakan koku paniğe yol açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kokunun kaynağını açıkladı. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, "Dün Tuzla ilçesinde bulunan bazı mahalleleri etkileyen yoğun kokunun  atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı kesinlik kazandı. İSKİ'nin yaptığı laboratuvar incelemesi sonuncu metal ve tekstil  sektöründe kullanılan Tetrachior cezhene ve Tricholoro ethene maddesi olduğu belirlendi. Soruşturma sürdürülüyor" denildi.  

Tuzla'daki kokuya ilişkin soruşturma başlatıldı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuzla'da dün akşam saatlerinde 4 mahalleyi etkisi altına alan ve çok sayıda kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olan kimyasal koku ile ilgili olarak soruşturma başlattı.        

 

Kokunun, etkisi altına aldığı 4 mahallenin 2 kilometre ötesindeki Şifa Mahallesi'nde özel bir vidanjör tarafından kanalizasyon sistemine bırakılan kimyasal atıktan kaynaklandığı öğrenildi. Polisin, kamera kayıtlarından vidanjörü tespit ederek kokunun kaynağına ulaşmak için çalışmalara başladığı öğrenildi.  
 

İKİ SUÇTAN SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, dün akşam Tuzla'da 4 mahalleyi etkisi altına alan kimyasal atıktan kaynaklı olan ve türü tespit edilemeyen kokuya ilişkin olarak, "Çevrenin kasten kirletilmesi" ve "Kasten yaralama" suçlarından soruşturma başlattığı öğrenildi.

İKİ KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ KANALİZASYON SİSTEMİNE BIRAKILMIŞ

Polisin yaptığı araştırmalarda kokunun açığa çıktığı 4 mahalleden 2 kilometre uzaklıktaki Şifa Mahallesi Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerinde bulunan ve İSKİ tarafından kapatılan kanalizasyon sistemine özel bir vidanjör tarafından boşaltılan kimyasal atık sonucu meydana geldiği öğrenildi. Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerindeki kamera kayıtlarını incelemeye alan polisin, kimyasal atığın kaynağına ve faillere ulaşmak için çalışmalara başladığı öğrenildi.

35 KİŞİ HALA HASTANEDE

Kokudan etkilenen 97 kişinin dün gece hastanede tedavi altına alındığı, 62 kişinin bu sabah taburcu edildiği, 35 kişinin ise tedbir amacı ile hala hastanede tutulduğu kaydedildi. Polisin hastanede yatan bazı kişilerin ifadesine başvurduğu belirtildi.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Tuzla'da, 97, kişiyi, hastanelik, eden, kokunun, nedeni, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');